Потрошувачката кошница и во декември потешка од платата

Потрошувачката кошница во декември достигна 32 475 денари .Тоа значи дека за една година таа станала потешка за 373 денари .Едно четиричлено семејство трошело повеќе за храна, за домување, хигиена...

Растат приходите од камати и провизии на банките

Растат приходите од камати и провиозии на банките во земјава. За девет месеци лани само од разликите меѓу каматните стапки на кредитите и штедните влогови банкарскиот систем заработил 188 милиони...

Поевтинува дизелот, поскапува еуросупер 95

Цените на дизел горивата од ноќеска на полноќ поевтинуваат за еден денар, а бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 поскапува за половина денар по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Со одлуката...

Оризопроизводителите се жалат на ниската цена за откуп

Поради ниската откупна цена неизвесна е претстојната седиба на оризот во Кочанско-виничкиот регион. Оризопроизводителите порачуваат дека со цена од 35 денари за килограм бел ориз и со покачувањето на нафтата,...

Нема повеќе автобус на релација Скопје–Солун

Од викендов  „Македонија сообраќај” повеќе не продава билети за Солун, а тоа  не го прави ниту нивниот партнер, грчката транспортна компанија „Симеонидистурс”. Редовната автобуска линија Скопје-Солун-Скопје, ќе биде во прекин...

Жителите на Јагуновце бараат рестартирање на комбинатот, ама со филтер

Со згаснувањето на Југохром згасна и егзистенцијата на жителите од Општина Јегуновце. Речиси секое семејство од оваа рурална општина опстануваше од овој комбинат. Сега едвај преживуваат. Заглавени со кредити, без доволно пари...

Фич го подобри изгледот за Македонија, експертите велат – има уште многу работа

Рејтинг агенцијата Фич го подобри изгледот на Македонија од негативен во позитивен, и го потврди ББ кредитниот рејтинг за земјава. Главни причини се стабилизирањето на домашната политичка ситуација и подобрените...

Граѓаните пак сами ќе поднесуваат ГДП, пак се чека пет до 12

И оваа година ќе има метежи на шалтерите на УЈП. Граѓаните кои лани покрај платата и пензијата оствариле екстра приходи, до 15 март запоследен пат ќе мораат сами да поднесат...

Протестот на текстилците од „Веибо“ заврши, утре средба со раководството

Протестот на двестемината текстилни работници од компанијата „Веибо Груп“, Крива Паланка заврши.  Работниците кои искажуваат револт поради трите неисплатени плати и придонеси  најпрвин го блокираа магистралниот пат А2, Куманово –...

Догодина нема да се поднесува даночна пријава ако се направи е-регистрација во УЈП

Физичките лица кои во текот на 2017 година оствариле дополнителни приходи, покрај плата и пензија, треба до 15 март да поднесат Годишна даночна пријава (ГДП) до Управата за јавни приходи....