„Кока Кола“ во загуба од 2,76 милијарди долари

Американската компанија „Кока Кола“ соопшти дека во четвртиот квартал од минатата година остварила загуба од 2,76 милијарди долари, како резултат на зголемните даночни обврски. Во соопштението на компанијата со седиште...

Уапсен гувернерот на централната банка на Летонија

Припадници на летонската антикорупциска агенција го уапсија гувернерот на централната Банка на Летонија, Илмар Римшевич, соопшти денеска Кабинетот на летонскиот премиер Марис Кулинскис. - Бирото за превенција и борба против...

Ќе се бара нов инвеститор за Веибо ако стариот се откаже

Владата ќе се вклучи во решавање на проблемот со Веибо Груп во Крива Паланка. Ќе бара инвеститор кој би ги вработил 210 работници доколку постоечкиот сопственик реши да си замине.К...

Да се зголеми старосната граница за пензионирање, порачува ММФ

Да се зголеми старосната граница за пензионирање во земјава, во согласност со праксата во државите на Европакста унија, препорачува Меѓународниот монетарен фонд, како една од мерките за реформи и спас...

Анѓушев: Доколку нема јаглен во РЕК Битола се загрозува енергетскиот сектор во Македонија

Компанијата Пелистер е ангажирана да врши ископ на јаглен во РЕК Битола по откажувањето на Трансмет заради неисполнувањето на обврските за да се премости периодот до распишување на нов тендер...

Владата ќе бара нов инвеститор доколку Веибо се откаже од работење во Македонија

Владата не може да дава плати во приватни фирми, но сепак ќе се заземе за решавање на проблемот што го имаат вработените во Веибо Груп од Крива Паланка кои повеќе...

Биткоинот одново ја надмина вредноста од 10.000 долари

Најпопуларната крипто валута во светот - биткоинот, одново ја надмина психолошката бариера од 10.000 долари, што претставува нејзино прво надминување на тоа ниво по повеќе од две недели. На КоинМаркетКап...

Напади на грчки хакери врз турски банки

Грчка хакерска група соопшти дека извршила напади врз водечките турски банки и врз една консултантска компанија од сферата на одбраната. Во соопштението објавено на социјалните мрежи, групата наведува дека нападите...

Светската финансиска елита на меѓународна конференција во Скопје

Македонија денеска е домаќин на меѓународна конференција на која ќе присуствуваат еминентни личности чие мислење е значајно за светските финансиски текови. Меѓу нив се Беноа Кере, еден од шесте постојани членови...

ЕБОР со нова стратегија за значајна поддршка на Македонија

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, заедно со вицепремиерот задолжен за економски прашања и координација со економските ресори Кочо Анѓушев, имаа средба со делегација на Европската банка за...