Ана Брнс освои „ Man Booker „ за романот „ Млекарот“

Писателката од Северна Ирска, Ана Брнс е годинашна добитничка на престижната награда „Man booker“, за нејзиниот роман „Млекарот“. Романот „Млекарот“,  раскажува за неименувана девојка што живеелa во 70-тите години на 20...

Промоција на романот на Коле Манев „Патување со Самаритен “

Промоција на книгата „Патување со Самаритен“, од истакнатиот ликовен уметник Коле Манев, ќе се одржи вечерва во 19 часот, во хотелот Холидеј Ин. Авторот Коле Манев ја започнува книгата-роман со...

Аница Добра: Филмот не може да го промени светот, но може поединците

Филмот не може да го менува светот, но тој може да ги промени поединците. За секоја промена доволно е еден човек да мечатае кој ќе ги поведе останатите вели српската...

На археолозите им недостасуваат финансии, власта уверува пари има

Археолозите во Македонија не заостануваат зад колегите од западните земји по знаење и следење на технолошките достигнувања коишто се применуваат при истражувањата, но немаат пари да ги купат за да...

Почнува третиот фестивал на дебитантски филм „Киненова“

Осум филма се во натпреварувачката селекција на 3. Меѓународен фестивал на дебитантски филм „Киненова“, кој под мотото „Првиот никогаш не се заборава“ ќе се одржува од денеска до 10 октомври....

91.000 АМЕРИКАНСКИ ДОЛАРИ ОД САД ЗА САНАЦИЈА НА ЧИФТЕ АМАМ

Националната галерија на Македонија  доби грант од 91.000 американски долари од Амбасадата на Соединетите Американски Држави преку Амбасадорскиот фонд на САД за заштита на културата за 2018 година  за проектот...

Изложба на интерактивна уметност и предавања во МСУ и во МКЦ

Изложба на интерактивна уметност „ PlayUk Arcadia 2018“, од вечерва до 4 ноември, ќе биде отворена во Музејот на современа уметност и во Младинскиот културен центар. На изложбата ќе бидат...

Музички документарци и јапонски и мексикански филмови во Кинотеката во октомври

По завршување на филмската ретроспектива на Ингмар Бергман, која траеше од 28 септември до 4 октомври, од петок во Кинотеката на Македонија ќе почне програмата од фестивалот „Скопје синема сити“....

„Киненова“ неофицијално почнува со „Исцелител“ и норвешкиот „Изборот на кралот“

Третиот Меѓународен фестивал на дебитантски филм „Киненова“, кој ќе се одржува од 5 до 10 октомври, денеска неофицијално ќе почне со  проекција на филмот „Исцелител“  на Ѓорче Ставрески од 18 часот...

Почина Шарл Азнавур

На 95 години почина Шарл Азнавур, легенда на француската шансона и актер, пренесе неговиот портпарол. Талентот на Азнавур во младоста го откри Едит Пјаф, овозможувајќи му да стане голем поет...