Случајот „Рекет“ е круцијален тест за целиот систем

Правосудниот и обвинителскиот систем мора да имаат соодветна, темелна и навремена реакција, целосно заштитена од политички влијанија. Актуелниот случај „Рекет“ е круцијален тест за целиот систем, порача претседателот Стево Пендаровски...

Боки 13 смеел да ги види сите докази освен сведочењето на неговиот пријател и осомничен Зоки Кичеец

Три и пол часа. Толку се задржа Боки 13 во обвинителството за организиран криминал и корупција гледајќи ги доказите кои се против него за случајот Рекет. И нему и на...

Децата од радовишкото село Аликоч цел месец не одат во училиште

Новата учебна година не започна за педесетина ученици од радовишко Аликоч. Речиси цел месец децата од прво до петто одделение не посетуваат настава, бидејќи родителите бараат да се отвори училиште...

Јанева останува во притвор Русковска сослушува сведоци во „Рекет“

И трите стана понудени како залог не и помогнаа на поранешната специјална обивнителка да излезе од Шутка. Обивнителството за организиран криминал дало негативно мислење а судијата не го прифатил предлогот...

Мигрант од Пакистан прегазен од воз во општина Градско

Уште една жртва на македонските пруги во обид пеш да се помине државата. 23 годишен мигрант од Пакистан синоќа е прегазен од воз во близина на селото Ногаевци, општина Градско....

Јанева нуди три станови за слобода, а додека беше во СЈО се подновила само со ауди А6

Три станови нуди екс специјалната обвинителка Катица Јанева за да се брани од слобода. Ова за Телма го потврди нејзината адвокатка Ирена Фрчковска, која вели дека се работи за недвижности...

Прв доделен предмет од Јовески: Бубевски и Фетаи ќе пуштаат бомби на Монструм?

Фатиме Фетаи и Гаврил Бубевски и на утрешното рочиште за Монструм ќе бидат обвинителското ДУО кое ќе го застапува обвинението, дознава Телма. Но наместо како до сега со полномошно од...

Отворање на нов царински терминал на Ќафасан

На граничниот премин Ќафасан денеска ќе биде пуштен во употреба новоизградениот царински терминал за стокови пратки. Проектот кој е финансиран од ЕУ преку ИПА во вредност од два милиони денари...

Буџаку: ЦУК е во полоша состојба отколку пред 15 години

Пожарите беснеат, а Центарот за управување со кризи е во полоша состојба отколку во времето кога се формираше. Ваква е оценката на актуелниот директор на ЦУК, Агрон Буџаку, кој со...

Собранието едногласно го усвои предлогот за разрешување на Катица Јанева

Собранието предмалку едногласно го усвои предлогот за разрешување на специјалниот јавен обвинител, Катица Јанева. За оваа одлука гласаа сите 102 присутни пратеници, без воздржани и без гласови против. Предлогот беше...