Категорија : Македонија

Вести Македонија

Врховен на предлог на Судски да проверува дали судиите се благи кон несовесните возачи

Дејан Дејан
Дали е до законите или до судиите? Судскиот совет му прпорачува на Врховниот суд да направи анализа и да види дали се оправдани зачестените рекации...
Вести Македонија Најважни

Едногодишно дете е заразено со корона вирус во градинка во скопски Центар

Дејан Дејан
Регистриран е првиот случај на дете позитивно  на корона вирус во скопска градинка. Родителите го оденеле во градинка само на денот кога се отворија,  а...
Вести Македонија Топ вести

Некои по пет стана, некои без живеалиште – Објавена имотната состојба на новите пратеници

Дејан Дејан
Некои пријавиле по пет стана, некои ниту еден. Најмладата од новите пратеници поседува куќа, најстарата нема имот на свое име.Младите возат возила од 30 илјади...
Вести Македонија Топ вести

Маричиќ: До нова година закон, за пописот да се спроведе во април догодина

Дејан Дејан
Законот за попис назад во правда, новата верзија се пишува, тврди министерот Бојан Маричиќ. Откако не помина пред изборите во собранието, сега ќе се менува...
Вести Македонија Топ вести

70 административци во Град Скопје не одат на работа поради корона вирусот

Дејан Дејан
Околу 70 административци од Град Скопје половина година седат дома поради корона вирусот. Ова отсуство најмногу го чувствуваат граѓаните кои побарале услуга во даночното одделение. ...
Вести Македонија Најважни

„Саса“ ќе треба да плати глоба од 100.000 евра за загадување на Каменичка река

Дејан Дејан
Матна и сива е суште водата на Каменичка река по излевањето на јаловината од новото рударско езеро, каде што се одлага отпадната вода при производството...
Вести Македонија Топ вести

Тетовските комуналци шест месеци без здравствено и пензиско осигурување

Дејан Дејан
Поради доцнењето на платите и немањето здравствено осигурување 6 месеца, на протест денес излегоа 70-тина вработени во Работната единица Комунална хигиена при ЈКП Тетово. Се...
Вести Македонија Топ вести

Скапи возила, депозити, накит пријавени во ДКСК од новите пратеници

Дејан Дејан
Државната комисија за спречување корупција (ДКСК) изнесе податоци од анкетните листови за имотната состојба на избраните функционери. За лидерот на Левица, Димитар Апасиев, наведено е...
Вести Македонија

Премиерот Заев на конференција на „Економист“ во Грција, најавени средби со Мицотакис и Сакеларопулу

Дејан Дејан
Премиерот Зоран Заев од денеска ја започнува дводневната работна посета на Грција, а утре ќе учествува на панел дискусија во рамките на конференција на Економист...
Македонија

Македонската страна од Комисијата со Бугарија ги кани бугарските колеги на средба за две недели

Дејан Дејан
Два термини за одржување на нова средба 29 и 30 септември или 1 и 2 октомври ќе достави македонската страна до бугарските колеги од Комисија...

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе