Категорија : Македонија

Македонија Топ вести

Средба на Заев со партнерите од предизборната коалиција – Можеме

Дејан Дејан
Заедничка средба со партнерите од предизборната коалиција – Можеме. СДСМ кој има 10 ресори ,како и две вицепремисерски места – за евроинтеграции и за економија,...
Македонија Најважни

Како изгледа српската бодликава ограда за мигрантите- и покрај „ѕидовите“, мигрантите ја одржуваат балканската рута

Дејан Дејан
На дваесетина метри, се слуша звук на дупчење и бушење, но тоа е веќе во друга држава за каде  треба негативен ПЦР тест за корона....
Македонија Најважни

Новите министри се филтрираат во партиските тела на СДСМ и ДУИ

Дејан Дејан
Министерските ресори се поделени, а персоналните решенија се уште се договараат. Ќе бидат соопштени дури на крајот од денот, кога ќе ги поминат филтрите на...
Македонија Најважни

Некои училишта се подготвуваат за новата учебна година – други се распаѓаат

Дејан Дејан
Се уште не се знае дали за тринаесет дена децата ќе ја започнат новата учебна година – некои седнати во клупите, а некои пред компјутер. Сѐ...
Македонија Топ вести

Кривични пријави за советникот од Охрид Нефи Усеини и неговиот брат

Дејан Дејан
Полицијата поднесе кривични пријави против советникот во Општина Охрид Нефи Усеини и против уште едно лице, во врска со вчерашниот инцидент кој се случил пред...
Ковид19 Македонија Најважни

Нови 108 случаи на Ковид-19 од 1902 тестирања, двајца починати и 112 оздравени

Дејан Дејан
Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1902 тестирања, а регистрирани се 108 нови случаи на Ковид-19, во Скопје-45, Куманово-18, Дебар-1,...
Избори 2020 Македонија Најважни

Мицкоски: Новата влада ќе биде антиреформска и ќе го штити криминалот и корупцијата

Дејан Дејан
Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски смета дека договорот за владина коалиција меѓу претседателите на СДСМ и на ДУИ Зоран Заев и Али Ахмети е...
Ковид19 Македонија Најважни

Се намалува бројот на нови позитивни на КОВИД-19 во однос на претходните недели

Дејан Дејан
Министерството за здравство информира дека согласно извештајот на Институтот за јавно здравје, од 10 до 16 август се направени вкупно 11 605 тестирања на КОВИД-19,...
Ковид19 Македонија Најважни

Задолжителен ПЦР тест за патниците од Косово кои транзитираат низ земјава, предлага Комисија за заразни болести

Дејан Дејан
Комисијата за заразни болести на утринскиот состанок донесе одлука да се воведе задолжителен ПЦР тестирање за патниците од Косово кои минуваат низ нашата држава. Како...

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе