Сомнителен пакет доби и милијардерот кој бараше импичмент на Трамп

Сомнителен пакет испратен е и до демократот Том Стејер, познат по тоа што претходно бараше импичмент за претседателот Доналд Трамп. Американските власти приведоа и подигнаа обвинение против едно лице, осомничено...

Албанскиот премиер не поседува возачка дозвола

Малкумина знаат дека албанскиот премиер Еди Рама не поседува возачка дозвола. Тој вели дека не земал дозвола да управува автомобил, бидејќи многу повеќе му се допаѓа при патување да размислува...

Сајок е обвинет за 5 федерални кривични дела, меѓу кои и закана до поранешен претседател и ризикува до 58 години затвор

Американските власти денеска го уапсија осомничениот за испраќање пакети со експлозивни направи. Тој беше идентификуван како Цезар Сајок кој има 56 години, објави Ројтерс. Според Министерот за правда Јеф Сешенс,...

ЕК: Буџетските планови на Италија не се во согласност со европските правила

Еврокомесарот задожен за еврото и социјалниот дијалогм Валдис Домбровскис, изјави дека сегашните буџетски планови на италијанската влада не соодветстуваат со европските правила. „Во разговори сме со владата, но плановите кои...

Брисел бара извинување од Хант што ја спореди ЕУ со Советскиот Сојуз

Лидерите во Европскиот парламент денеска побараа извинување од британскиот министер за надворешни работи Џереми Хант откако Европската унија ја спореди со Советскиот Сојуз. Хант изминатиот викенд рече дека ЕУ не...

Заедницата на српски општини, со финалниот договор меѓу Косово и Србија

Владата на Косово е подготвена да работи на забрзување на процесот на формирање на Заедницата на општини со мнозинско српско население, но се уште не добила никаков нацрт-статут предложен од...

Со нож прободени 14 деца во градинка во Кина

14 децa од претшколска возраст се повредени во напад со нож во градот Чонгкинг во југо-западна Кина. За нападот уапсена е 39-годишна жена која е осомничена дека ги прободела децата...

Каменос: Никогаш не беше споменато дека грчката Влада добила 50 милиони евра од Сорос

На владината седница не беше кажано дека Владата добила од Сорос 50 милиони евра. Го споменав Сорос, но за нешто што не поврзано со Владата, вели коалицискиот партнер во грчката...

Силен земјотрес од 6,8 рихтерови степени го погоди Закинтос

Силниот земјотрес од 6,8 рихтерови степени кој го погоди Јонското Море е почувствуван и во Македонија. Најмногу се потресени жителите на грчкиот остров Закинтос, каде има тројца полесно повредени, но...

По Обама и Клинтон сомнителен пакет стигна и на адреса на оскаровецот Роберт Де Ниро

Оскаровецот Роберт Де Ниро е последниот критичар на американскиот претседател Доналд Трамп, кој доби сличен сомнителен пакет. Експлозивната направа адресирана до ресторан во сопственост на Де Ниро во Њујорк е...