Теодоракис: Прифаќаме име Горна Македонија, без превод

Без превод на грчки јазик, името Горна Македонија, како што се изговара на македонски, е прифатливо решение за Ставрос Теодоракис, лидерот на грчката партија Река. Под слоганот „Времињата бараат храброст...

Обвинителството останува на првичното обвинение за „Монструм“

Во Кривичниот суд во Скопје денеска почна повторното судење за случајот „Монструм“ против обвинетите за петкратното убиство кај Смилковското езеро во Скопје на 12 април 2012 година. Судскиот процес, кој...

ТАВ ќе инвестира 45 милиони евра во повеќе проекти во Македонија

Премиерот Зоран Заев, придружуван од министерот без ресор Аднан Ќахил, во рамки на неговата посета на Турција се сретна со претставници на Групацијата ТАВ, односно главниот менаџер, Мустафа Сани Шенер,...

Груевски, Јанкулоска и Поповски на судење за „Тенк“

Во Кричниот суд денеска треба да се одржи рочиште за предметот на СЈО „Тенк“, во кој се обвинети поранешниот премиер Никола Груевски, поранешната министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска и поранешниот помошник...

Спасени шестмината скијачи кои се изгубија на Попова Шапка

Шестмината скијачи кои вчера се изгубија на Попова Шапка, пронајдени се и спасени синоќа околу 21 часот, соопшти МВР. Нивното исчезнување вчера околу 17:30 часот во Полициското одделение Попова Шапка...

Судењето за „Монструм“ почнува од почеток

Во Кривичниот суд во Скопје денеска почнува повторното судење за случајот „Монструм“ против обвинетите за петкратното убиство кај Смилковското езеро во Скопје на 12 април 2012 година. Шест лица беа...

Прванов: Решението на спорот за името не треба да биде на сметка на Бугарија

Решението на спорот за името меѓу Македонија и Грција не треба да биде на сметка на Бугарија, изјави во утринската емисија на БТВ поранешниот бугарски претседател Георги Прванов. Деблокирањето на...

Напаѓачот на Шеќеринска бара амнестија

600 осуденици до сега излегле од зад решетки а уште речиси 200 ги чекаат решенијата за амнестија од судовите за да излезат на слобода. На останатите затвореници за кои важи...

Ако не се најде решение за името до јуни, поддршката од јавноста ќе се намали

Македонија никогаш не била поблизу до изнаоѓање решение за прашањето со името но ако тоа не се реши до јуни, од есен ќе биде се потешко вели универзитетскиот професор Никола...

Трагедија на Кајмакчалан, загинаа двајца македонски планинари

Двајца млади македонски планининари ноќеска трагично ги загубија животите искачувајќи се кон врвот Кајмакчалан од грчка страна, најверојатно по пад во бездна. По спасувачката акција која започна вчера во Грција,...