Владата со негативно мислење за Предлог законот за амнестија за „27 април“

Владата на денешната 104. седница донесе негативно мислење за Предлог- закон за амнестија на лицата осомничени, обвинети и осудени за собраниските настани од 27 април 2017 година, што беше доставен...

Груевски: Унгарија ми го одобри барањето за политички азил

Будимпешта ги отвори своите врати за првиот македонски политички азилант, а Никола Груевски преку фејсбук го потврди неговиот нов дом покрај Дунав, во Унгарија - земја членка на НАТО и...

Експертите ги анализирале помалите загадувачи на воздухот, а фабриките ги оставиле за крај

Аерозагадувањето ја крена на нозе научната фела. Стручњаците анализирале кои се најголеми загадувачи на воздухот. Но, ги игнорирале повиците на невладините - најголем фокус да се стави на фабриките кои...

Министерските плати веќе не се тајна, Спасовски пред Заев

Министерските плати веќе не се тајна, Владата ги објави на својата алатка за отчетност, може да ги види секој заинтересиран. Се движат од околу 66 илјада денари најниските, па се...

Недостиг од обвинители, задоволни од сработеното – извештај на Јавното обвинителство за 2017 година

Јавното обвинителство има недостиг од кадар и потребно е доекипирање, стои во извештајот за 2017 година кој денеска го објави Јавното обвинителство. Сепак тие се задоволни од сработеното бидејќи во...

Унгарија со патен лист му го обезбедила излезот на Груевски од Србија

Со унгарски патен лист, бегалецот Никола Груевски си го осигурал непреченото патување до крајната дестинација - Будимпешта. Ова синоќа го обелодени претседателот на Србија, Александар Вучиќ, кој соопшти дека Груевски...

Сведок- очевидец: Никола не можеше да даде отпор на напаѓачите

Една минута трпел удари во лицето и главата. Загубил рамнотежа и паднал. Последниот удар со нога во вратот на сега починатиот Никола Саздовски, дошол од обвинетиот Бесир Беља. Очевидецот Миле...

Кој ќе се најде во тефтерчето амнестирани на Заев?

Еден по еден дојдоа во новата зграда на кривичниот суд, обвинетите кои се бранат од слобода за крвавиот четврток или кои се во куќен притвор. Оние кои се во затвор...

Груевски преку фејсбук: Унгарија ми го одобри барањето за политички азил

Статусот на поранешниот премиер Никола Груевски го пренесуваме во целост: Денес Република Унгарија, земја членка на ЕУ и НАТО, одговори позитивно на моето претходно поднесено барање за добивање политички азил...

Правда го изпрати барањето за екстрадиција на Груевски

Досието екстрадиција за Груевски на стотици страници од Министерството за правда тргна кон Унгарија. Во него е содржана не само 2 годишната пресуда за „Тенк“ што експремиерот избегна да ја...