Образованието не ги следи потребите на пазарот трудот

Образованието не ги следи потребите на пазарот трудот, кое произведува несоодветен кадар, кој повеќе не го бараат фирмите и компаниите. Ваквиот јаз меѓу овие два сектори, ја кочи македонската економијата...

„Њуз247“: Средба Заев – Ципрас на 17 мај во Софија

Се планира, а доколку не се случи нешто непредвидено, на 17 мај во Софија ќе се одржи тет-а-тет средба меѓу Зоран Заев и Алексис Ципрас, на маргините на Самитот ЕУ...

Влада: Шаќири времено ангажиран како надворешен соработник за борба против радикализмот

Поранешниот пратеник во Собранието на РМ Џезаир Шаќири е времено ангажиран како надворешен соработник од областа на внатрешната безбедност и борба против радикализмот, за потребите на Канцеларијата на претседателот на...

 За eксразузнавачите Грујевски и Бошковски посоти правна можноsт Грција да ги врати во Мaкедонија

Грција нема да ги екстрадира, но може да одлучи да не го задржи бегалското дуо, ексразузнавачите Горан Грујевски и Никола Бошковски на нивна tериторија. Откако Врховниот суд го одби барањето...

КОД: ФЕНИ ограбен, но сите заинтересирани за него

Во вечерашното издание на КОД со своите мотиви за преземањето на ФЕНИ, прва изјава даде и Маркос Камхис, од компанијата Џи-Сол која веќе втор месец стопанисува со ФЕНИ откако го...

Уште не влезени во владата новите партнери бараат име со мултиетничка одредница

Новиот владин коалиционен партнер, Африм Гаши, кој се уште не е ни официјално влезен во власта, јавно излезе со став дека името на државата треба да го одразува нејзиниот мултиетнички...

Згаснаа четири животи во сообраќајка кај ресенско Крушје, патот е во прекин

Четворица загинати е билансот од тешката сообраќајна несреќа што доцна попладнево се случи во непосредна близина на ресенското село Крушје, помеѓу две патнички возила со битолска регистрација и едно возило...

Ципрас: Ако добиеме одредница пред Македонија ќе биде голема победа за нас

Во преговорите не одиме да го дадеме името Македонија туку одиме да земеме назад нешто што е дадено пред 70 години, рече грчкиот премиер Алексис Ципрас од Солун, по средбата...

Копачот пак „заигра“ во струмичко казино

Познатиот кршач на казина во струмичко заврши во притвор откако пред два дена уништил уште едно казино во градот. Овојпат штетата се осум слот апарати и една рулет машина во...

Невремето вечерва ги остави без струја Аеродром и Лисиче, дефектот веќе е отстранет

Нормализирано е снабдувањето со електрична енергија во населбите Аеродром, Лисиче и Ново Лисиче, по интервенцијата на екипите на ЕВН кои го санираа дефектот на електричната мрежа, кој настана како последица...