И полицајци од толпата ги тепале колегите во инцидентот во Шуто Оризари

Три притвори, 4 мерки на претпазливост, и 7 крвични пријави за насилниците од Шуто Оризари.   Епилогот на скандалот за наводно киднапирање се отплекува внатре во министерството за внатрешни работи.  Освен...

Собраниска седница на албански јазик

            За прв пат, пленарната собраниска седница беше отворена и водена на албански јазик. 17 дена по објавувањето на Законот за јазици во „Службен весник“, една...

Столтенберг очекува Протоколот за Македонија наскоро да биде потпишан

Откако 29-те земји членки на НАТО ќе го потпишат пристапниот протокол за Македонија, земјата ќе седне на масата на Алијансата во Брисел. Генералниот секратар на НАТО, Јенс Столтенберг, очекува тоа...

Мукоски, Арнаудов и Василевски лути што Русковска ги споменала во обвинението

Во врска со настаните од 27-ми Април, за кои во моментов се води судски процес, а кој беше дел од процесот за помирување преточен во Закон за Амнестија. Ова го...

Столтенберг: Очекувам сите 29 сојузници да го потпишат пристапниот протокол

Очекувам сите 29 сојузници да го потпишат пристапниот протокол. Наскоро Скопје ќе учествува на НАТО состаноците, изјави генералниот секрета на НАТО, Јенс Столтенберг, на денешната прес конференција. Откако сите 29...

Одбраната на Мијалков ќе поднесе барање за укинување на домашниот притвор

Одбраната на Мијалков ќе поднесе барање за укинување на куќниот притвор, по мислењето на Врховниот суд дека СЈО нема да смее да води истраги и обвиненија, бидејќи рокот од 18...

Рускоска: Никола Груевски бил организатор на пучот во Собранието

Никола Груевски бил организатор на пучот во Собранието, рече обвинителката на Обвинителството за организиран криминал и корупција Вилма Рускоска цитирајќи дел од исказот на загрозениот сведок С1. Исказот на овој...

Расправа за предвремени избори само со договор за пржинска влада

Барањето на ВМРО-ДПМНЕ за расправа во Собранието и за распишување на предврмени парламентарни избори ќе биде ставено на дневен ред само доколку партиите се договорат за пржинска влада, или ако...

И СЈО клиент на ОТА – прислушувани 8 осомничени во истрагите на Јанева

Во 2018-та година имало вкупно 153 случаи на следење на комуникации согласно законски одредби, стои во годишниот извештај на ОТА. За потребите на Специјалното јавно обвинителство се изведени вкупно 8...

„Таргет-Тврдина“: „Свиркачот“ Лазаревски испрашуван од одбраната на Мијалков

Со вкрстено испрашување од одбраната на „свиркачот“ Ѓорѓи Лазаревски, од МВР, во Кривичниот суд почна денешното рочиште за предметот Таргет-Тврдина на СЈО. Лазаревски на минатото рочиште беше испрашуван од Специјалното...