Патот Приштина-Скопје преку Качаник ќе биде пуштен на 1 јуни

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај денеска информира дека патот Приштина-Скопје, на потегот меѓу Качаник и Генерал Јанковиќ, ќе биде пуштен во промет најверојатно на 1 јуни. На конференција за медиуми по...

Иванов ги информирал и Заев и Мицкоски пред да го предложи Богов

И премиерот Зоран Заев и лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски на лични средби со претседателот Ѓорѓе Иванов биле информирани за неговите намери да го предложи сегашниот гувернер Димитар Богов за...

Од денеска почнува изградбата на експресниот пат Штип-Радовиш

Од денеска почнува изградбата на експресниот пат Штип-Радовиш во должина од 23,5 километри. Градбата ќе почне на потегот клучка Штип југ-Бучин. Се апелира до возачите на внимателно управување и да...

Изборот на нов гувернер ставен на Дневен ред во Собранието

Денеска истекува мандатот на гувернерот Димитар Богов. Изборот на Анита Ангеловска Бежоска за негова наследничка е се поизвесен. Ова за Телма го потврдија високи партиски извори, според кои колациските партнери...

Јункер: Во ниеден момент не помислив дека Грција ќе излезе од еврозоната

Грција е мојата втора татковина, воопшто не ни помислив дека земјата ќе излезе од еврозоната, рече претседателот на европската комисија, Жан Клод Јункер, на почетокот на средбата со грчкиот претседател,...

ДУИ го поддржува предлогот Бежоска да биде нов гувернер на НБРМ

ДУИ го поддржува предлогот на претседателот Ѓорге Иванов за гувернер на НБРМ. Високи партиски извори од најголемата партија на Албанците за „Телма“ информираат дека за нив не е пречка Анита...

Иванов го информирал Заев за кандидатурата на Богов за гувернер на НБРМ

Со цел Република Македонија да добие гувернер кој најодговорно ќе ја извршува оваа значајна функција, претседателот Иванов во текот на февруари и март оваа година изврши консултации со Сојузот на...

Владата да се откаже од повисоките приходи за да ги заштити граѓаните и фирмите од скапиот бензин

Доколку трендот на раст на цените на нафтата на светските берзи продолжи и натаму, Владата треба да размислува за мерки како да го ублажи ударот врз компаниите и граѓаните, односно...

Власта и опозицијата во кавга за акцизата на дизелот

Власта и опозицијата во жестока кавга за акцизата на дизелот и маслото за греење, познато како црвена нафта. Група пратеници од ВМРО-ДПМНЕ предлага оваа давачка законски да се намали за...

Тасева: Да се отфрли планот за реорганизација на ФЕНИ

Црна иднина има комбинатот Фени доколку надлежните институции не ја преиспитаат постапката за стечај алармира НВО Транспаренси интернешнл. Бараат да се отфрли планот за реорганизација,а со незаконскиот стечај да се...