Патот од Неготино до Демир Капија готов до средината на јуни

До средината на јуни се очекува да биде пуштен патот од Неготино до Демир Капија, а кон почетокот или крајот на август обратната делница од Демир Капија до Неготино. Директорот...

Како општините да повлечат повеќе средства од ЕУ фондовите?

Патот до европските пари не е лесен бидејки процедурите се комплексни и бирократски комплицирани.Словенечките искуства покажуваат дека за нивна поголема искористеност во земјоделието неопходно е знаење, пренос на искуства но...

Неизвесен откупот на житните култури

Почнува жетвата на житните култури, од понеделник ќе се жнее јачменот, а земјоделците се уште официјално не знаат по која цена ќе им се откупува. Најавената цена од шест денари...

Има иднина за Еурокомпозит и Колска, тврди Анѓушев

Има интерес кај инвеститорите за прилепски Еурокомпозит и велешка Колска. Вицепремиерот Анѓушев е оптимист дека со приватизацијата ќе се решат проблемите на овие две компании со долгогодишни финансиски тешкотии, вели...

Почна изградбата на експресниот пат Штип – Радовиш

Стартуваше изградбата на правта фаза од експресниот пат Штип - Радовиш во должина од 23,5 километри. Инвестицијата од 27 милиони евра ќе обезбеди брз проток на патници, но и на...

Книжните 10 и 50 денари заминуваат во историјата, од утре во оптек нови полимерни банкноти

Книжните десет и педесет денари, по 22 години употреба заминуваат во историјата. Ќе се заменат со нови, полимерни банкноти. Пазарџиите се запознаени со тоа. Дел од нив се’ уште им...

Патот преку Јажинце да не биде единствено решение

Институциите забрзано работат на изнаоѓање нови алтернативни решенија за да не дојде до блокада на стоковата размена со Косово.Свлечиштето што се појави на патот во близина на границата од Косовската...

Камионите кои извезуваат расиплива стока на Табановце и Богородица ќе чекаат најмногу час и половина

Времето на чекање на камионите со кои од земјава се извезува лесно расиплива стока, на граничните премини Табановце и Богородица ќе се намали двојно и нема да биде подолго од...

Владата не ги прифаќа барањата на текстилците

Владата не ги прифаќа  барањата на работодавачите од текстилната индустрија за поголеми бенефиции. Недозволиво е вели министерката Мила Царовска да се бара 50% од придонесите за вработените да бидат на...

Канада ќе воведе царина за американски стоки

Канада ќе воведе казнени царини во вредност од 16,6 милијарди долари за увоз на редица стоки од САД како одговор на вчерашната одлука на САД за воведување 25 отсто царини...