Патот преку Јажинце да не биде единствено решение

Институциите забрзано работат на изнаоѓање нови алтернативни решенија за да не дојде до блокада на стоковата размена со Косово.Свлечиштето што се појави на патот во близина на границата од Косовската...

Камионите кои извезуваат расиплива стока на Табановце и Богородица ќе чекаат најмногу час и половина

Времето на чекање на камионите со кои од земјава се извезува лесно расиплива стока, на граничните премини Табановце и Богородица ќе се намали двојно и нема да биде подолго од...

Владата не ги прифаќа барањата на текстилците

Владата не ги прифаќа  барањата на работодавачите од текстилната индустрија за поголеми бенефиции. Недозволиво е вели министерката Мила Царовска да се бара 50% од придонесите за вработените да бидат на...

Канада ќе воведе царина за американски стоки

Канада ќе воведе казнени царини во вредност од 16,6 милијарди долари за увоз на редица стоки од САД како одговор на вчерашната одлука на САД за воведување 25 отсто царини...

Матејиќ: Не е фантазија да очекуваме дека струјата ќе поевтини

И јас сум оптимист и го делам мислењето на вицепремиерот Анѓушев дека со формирањето на единствениот пазар има изгледи електричната енергија да поевтини, тоа може да донесе бенефит од пошироки...

Текстилниот кластер бара да се врати нормираниот учинок

Работодавачите од текстилниот кластер бараат да им се субвенционираат 50 % од придонесите за вработените, да се врати нормираниот учинок и да им се амортизира делот од замрзнатиот курс на...

ЕУ ќе покрене правна постапка против САД за воведувањето царини

Европската комисија веднаш се огласи со реакција на најавата на САД дека ќе воведат дополнителни царини на увозот на челик и алуминиум од ЕУ, најавувајќи дека утре во Светската трговска...

УЈП: Реномирани угостители од Скопје не издаваат фискални сметки

Реномирани угостители од Скопје не издаваат фискални сметки. УЈП преку вградените ГПРС уреди констатирала континуирано сторнирање фискални сметки во кафулиња, ресторани, пицерии и барови што го надминува бројот од 130...

Фени од септември ќе работи со полн капацитет

Стечајната постапка на комбинатот Фени може да заврши во септември. Доколку во следниве неколку недели одборот на доверители го усвои планот за реорганизација,швајцарскиот инвеститор Џисол ќе се стекне со сопственост...

Анѓушев: За работниците на Веибо груп заинтересирани три компании

Три компании се заинтересирани да ги превземат вработените од компанијата Веибо груп, а за исплата на заостанатите плати едно од решенијата е и стечајна постапка, информираше денеска вицепремиеот за економски...