Цените на нафтата растат, барелот достигна 80 долари и е најскап од 2014

Цените на сировата нафта продолжуваат да растат, а утрово достигнале 80 долари за барел, што е наголемо ниво од ноември 2014 година. Растот е условен со помала испорака, а голема...

ДДВ за стан останува пет отсто уште пет години

За становите во прва продажба стапката на ДДВ продолжува да биде повластена и да изнесува пет отсто и во наредните пет години. Пониската стапка требаше да важи до крајот на...

Повторно ќе може да се поднесуваат барања за приватизација на државно земјиште

Министерството за финансии подготви измени на Законот за приватизација и закуп на градежно земјиште во државна сопственост, со кои се пролонгира рокот за поднесување на барање за приватизација на земјиштето....

Американската Галф оил му ја одзеде лиценцата на Сан Петролеум Албанија, дали и како Галф оил ќе продолжи да работи во Македонија?

Меѓународната компанија Галф Оил целосно ја префрли вината на албанскиот партнер Сан Петролеум, за шемата со измама со купони, пренесуваат деновиве албанските медиуми. Заменик-претседателот на групацијата, Френк Рутен, изјави дека...

Богов се повлече – Бежоска нов кандидат за гувернер

Пет дена пред истекот на седум годишниот мандат, актуелниот шеф на Централната Банка, Димитар Богов ја повлече кандидатурата за реизбор на функцијата гувернер. Во писмо испратено до претседателот Иванов тој...

Топлификација поднесе тужба и кривична за Те-То

Топлификација ја тужи Те-То. Компанијата поднесе кривична пријава за злоупотреба на службена положба и оштетување на доверители. Според Топлификација раководството на Те-Tо поднело барање за стечај и донело одлука за...

ВМРО-ДПМНЕ со големи економски ветувања, екпертите велат – треба да се знае од каде се парите за тоа

Жестоки критики за учинокот на актуелната Влада, но и големи економски ветувања за граѓаните ако тие ја преземат власта. На првиот голем митинг на опозициската ВМРО-ДПМНЕ лидерот Христијан Мицкоски најави...

Како општините да повлекуваат повеќе средства од ИПАРД?

Патот до европските пари не е лесен бидејки процедурите се комплексни и бирократски комплицирани. Словенечките искуства покажуваат дека за нивна поголема искористеност во земјоделието неопходно е знаење, пренос на искуства,...

Благодарение на топлата зима, пониски сметки за парно

БЕГ - Снабдување со топлина на повеќе од половина од потрошувачите или 62 проценти, ќе им испрати пониски или еднакви порамнителни сметки со авансните, соопштуваат од компанијата. Висината на порамнителните...

Жените од Балканот мора да добијат подобри и поплатени работни места

Иако сега се подобро образовани од порано, девојките и жените од Западен Балкан се уште не учествуваат подеднакво на пазарот на трудот, а и кога ќе се вработат, поголема е...