Јанушев: Владата молчи за деталите од договорот со фирмата „САРХЕМС“

ВМРО-ДПМНЕ тврди дека двајца членови на комисијата за јавни набавки која го избрала скопски Сархемс за партнер во јавно-приватното партнерство за хеликоптерска итна помош и спасување имале издвоено мислење и...

Сведок на „Ласкарци“: Многу лоша слика, имаше многу мртви и заглавени под автобусот

Многу лоша слика, што никогаш не сум видел. Имаше многу мртви и заглавени под автобусот што не можеме да ги извадиме, изјави еден од очевидците, жител на селото Ласкарци кој...

ВАРДАР И СО КОМБИНИРАН ТИМ ЈА СОВЛАДА ВОЈВОДИНА

Вардар-Војводина  26-23  .Потешко извојувана  победа од очекуваното,петта  сезонава во Сеха  за регионалниот првак.Вардар  настапи со комбиниран тим  а се соочи со повреда на десниот бек Кристопанс уште од почетните минути.Војводина...

За едно деноноќие преку 100 активни жаришта во Пелагонија

Стотина пожари од запалени стрништа  беснаат синоќа низ Пелагонија откако падна мрак.   Пламени јазици неконтролирано се ширеа низ пелагониските ниви, а противпожарната единица интервенирала на десетина најкритични локации со...

Покрената кривична постапка за потеклото на истрагата за Трамп и Русите

Министерството за правда на САД досегашната „проверка“ за потеклото на истрагата за мешање на Русија во изборите во САД ја претвори во кривична. Министерството за правда досега водеше „административна проверка“...

’’МЛАДИТЕ’’ СЕНИОРИ ПОДОБРИ ОД ТУРЦИЈА

Првиот од предвидени четири тест натпревари во недела на ЕХФ заврши со победа на сениорите над Турција од 26-23. Дуелот во  Ескишехир   мина во целосна доминација на македонската репрезентација.На полувремето,...

Ципрас: Европските вредности понекогаш се посилни на Балканот отколку во Брисел

Понекогаш европските вредности се посилни на Балканот отколку во Брисел, напиша на Твитер поранешниот грчки премиер и лидер на СИРИЗА Алексис Ципрас, додавајќи дека неодредениот датум за почеток на пристапни...

Нема договор на Министрите за европски прашања за проширувањето на Унијата

Нема договор на Министрите за европски прашања на земјите-членки на ЕУ . Тие во Луксембург попладнево не  успеаја да се договорат околу прашањето за отворање пристапни преговори со Северна Македонија...

Граѓаните со поделени мислења за новиот Дино парк

Дино парк со 41 фигура на диносауруси  со природна големина и синхронизирани движења е новата атракција за која градот Скопје ќе издвои речиси 325 илјади евра. Ваквата сума за набавка...

КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЕП: ВТОРА ПОБЕДА НА МЛАДИНЦИТЕ

 Подгорица: ЦРНА ГОРА-МАКЕДОНИЈА 1-2 Втора победа за Mакедонија во двата настапи од групата 6. во квалификациите за ЕП за играчи до 21.година.Домашните поведоа преку Скендеровиќ во 10 минута,но на сцена...