Спорт Фудбал

Словачка ја шокираше Белгија: Лукаку погоди два пати, но ВАР му ги поништи головите (ВИДЕО)

По убедливиот триумф на Романија од 3-0 против Украина, денеска имаше уште едно изненадување во групата Е на Европското првенство. Словачка ја шокираше Белгија со 1-0 во рамки на првото коло.

Стрелец на победничкиот гол за Словаците денеска во Франкфурт беше Иван Шранц уште во седмата минута, кога реагираше на одбиена топка по голема грешка на белгиската одбрана.

Тоа се покажа како конечен резултат иако Ромелу Лукаку погоди два пати за Белгија. Двата погодока на напаѓачот беа поништени од ВАР, првиот во 56.минута поради офсајд, додека вториот во 86.минута откако Луис Опенда играше со рака во зачетокот на акцијата.

Фрапар ќе и суди на Струга ТЛ во Братислава

Desk

ФОТО галерија: Ракометарките поразени од Црна Гора, следува борба за пласман од 13 до 16 место