Општина Центар: Споменикот на Ќосето беше дивоградба

Во врска со отстранувањето на споменикот на Андон Јанев-Ќосето од пред Врховниот суд во Скопје, општина Центар денеска соопшти дека по деталното испитување на фактичката состојба, нивните надлежни служби донеле решение дека...

Хан: Европската комисија ќе препорача почеток на преговорите со Македонија

Европската комисија ќе препорача почеток на пристапните преговори со Македонија и со Албанија, поддржувајќи проширување на Унијата кон Западен Балкан, изјави еврокомесарот за проширување Јоханес Хан. - Европската комисија наскоро...

Споменикот на Андон Јанев-Ќосето е отстранет oд пред Врховниот суд

Во текот на ноќта од пред Врховниот суд, во центарот на Скопје, е отстранет споменикот на Андон Јанев - Ќосето. Контроверзна историска личност чие поставување на споменик предизвика низа реакции во...

Кривични и прекршочни пријави за одговорни за 13-годишната малолетничка најави МТСП

Тоа што не го откри комисијата во министерството за труд и социјална политка го пронајде вонредната социјална инспекција. Прекршени се закони, акти и целата пракса на водење на старателството за...

Јовановска во Топ Тема: Меѓучовечките односи во ГАК се влошија затоа што се поставуваа некомпетентни кадри

Во топ Тема на ваша страна се соочија еск директорката на Гинекологија Марија Хаџи Лега и актуелната Викторија Јовановска. https://youtu.be/ZNAJweb7oKg

Државата нема решение за болна амнестирана затвореничка, затворот бара спас во манастир

Од 14 години зависник од хероин, со дијагностицирано психолошко растројство, во моментов се лекува од карцином. Ваква е здравствената состојба на 40 годишна струмичанка Кате Т. која веќе три и...

Ништо од договорот, транспортерите на Фени од понеделник пак на улица

Пропадна договорот што вчера беше постигнат на состанокот во Владата на кој присуствуваа транспортерите на Фени, претставници на Нова Логистик  и на закупецот на комбинатот Џи Сол. Транспортерите чии побарувања...

„Деполитизација и правичен ситем на плати“ – дел од реформите на јавната администрација

Пребројувањето на вкупниот т број административни службеници ќе трае до крајот на март, после што ќе се знае каде има превработување, а каде кусок. Во меѓувреме, во процедура се законски...

Остра реакција на Македонската Медиумска Асоцијација

Македонската Медиумска Асоцијација, во која членуваат Алсат-М, Алфа, Канал 5 , Сител и Телма е непријатно изненадена од настапите на кабелската телевизија ТВ 24 во континуитет додека се води дебата...

Крилото на Гаши во Беса го тужи Касами за фалсификат

Скопското крило на БЕСА му поднесе кривична пријава на актуелниот претседател, Билал Касами, за незаконска пререгистрација на партијата.  Тврдат дека, уште во ноември минатата година, кога во оваа партија се...