Уставен одлучи дека амнестијата за затворениците останува

Уставниот суд не поведе постапка по Иницијативата за оценување на уставноста на дел од Законот за амнестија што Собранието го донесе во февруари годинава. Со овој Закон се определува амнестија...

Во Собранието доставен Предлог закон за амнестија за настаните од 27 април

Во Собранието на Република Македонија денеска од страна на Единствена Македонија беше доставен Предлог - закон за амнестија за настаните од 27 април, минатата години. Денеска во Собранието го доставуваме...

Сослушани тројца сведоци во случајот „Насилство во Центар“

Тројца поранешни советници во општина Центар денеска беа сослушани како сведоци во предметот „Насилство во Центар“ во кој обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот министер за транспорт и врски Миле...

На 3 септември Бошкоски ќе сведочи за „Тортура“ на СЈО

Со сведочење на Љубе Бошкоски на 3 септември ќе продолжи рочиштето за предметот „Тортура“ на Специјалното јавно обвинителство во кое се обвинети поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков, поранешниот прв човек...

Ангеловски: Правната држава функционира, напаѓачите на починатото момче ќе одговараат

Насилникот е насилник, без разлика на неговата етничка припадност, во државата постојат закони, функционира правната државата и одговорните за нападот врз  Н.С. (21), кој изутрината почина во комплекс клиниките „Мајка Тереза“...

Катругалос: Договорот од Преспа ќе помине во грчкиот Парламент

Aлтернативниот министер за надворешни работи на Грција, Јоргос Катругалос, во интервју за грчкото радио „Њуз247“ изрази убеденост дека Договорот од Преспа без проблем ќе помине во грчкиот Парламент. Тој притоа...

Иванов на инаугурацијата на турскиот колега Ердоган

Претседателот , Ѓорге Иванов, денеска престојува во работна посета на Анкара. Како што соопштија од кабинетот на претседателот, Иванов во Анкара присуствува на свечената церемонија по повод инаугурацијата на Реџеп Таип Ердоган...

Почина момчето кое пред 10 дена беше претепано во Автокоманда

Утрово во 8.00 часот почина Н.С. (21), кој на 29 јуни физички беше нападнот од страна на три машки лица на автобуската постојка на булевар „Александар Македонски“. На 30 јуни Министерството...

Премиерот Заев на Самитот за Западен Балкан во Лондон

Владина делегација предводена од премиерот Зоран Заев во чиј состав се и вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи и шефот на дипломатијата Никола Димитров, денеска и утре учествуваат на Самитот...

Неделава Самит на НАТО во Брисел, Македонија очекува покана

Неделава во Брисел треба да се одржи Самитот на НАТО на кој Република Македонија очекува да добие покана за членство во Алијансата. Министерката за одбрана Радмила Шеќеринска денеска заедно со Националниот...