Вести Македонија Топ вести

Ситуацијата алармантна, граѓаните неиформирани, надлежните без конкретна акција да ја спречат состојбата со климатските промени

Ситуацијата алармантна,свесноста на граѓаните на ниско ниво, надлежните без конкретни дела да ја спречат состојбата со климатските промени, алармираат невладините. Државата но и главниот град изманитот период се соочиле со такви промени, но наместо решение продолживме со бетонизација и улици како речни корита, велат екологистите. Предлагаат низа мерки, меѓу кои и донесување на законот за климатска акција, како и управување со водата и отпадот.

„Климатските промени треба да сфатиме дека се повеќе влијаат, и на жалост Македонија е една од петте најзагрозени земји од климатските промени. Ако немаме адаптација, ќе има се поголема миграција, не заради економската ситуација туку тешките услови кои ќе бидат за живеење“, вели Блаже Јосифовски Go Green.

 

„Ние како држава и како град Скопје имавме искуство со такви поројни поплави во Стајковци имаше и во Тетово, но како што гледаме многу малку од тие работи се научени и се вградуваат во некакви политики на државата и на општините“, вели Јане Димески екологист.

Свесноста на граѓаните дека постојат климатските промени е на ниско ниво, велат активистите а со нив се сложуваат и анкетираните.

Каталонија во проблем со вода за пиење поради климатските промени и малку дождови.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Тв Телма / TV Telma (@tvtelma)


Климата од година во година се менува, време за спречување многу нема, сите активно во борба за спречување со климатските промени, велат од центарот за климантски промени кои упатија и порака.

„ Потребно е што повеќе да бидеме свесни за ризиците и проблемите кои што ќе ги предизвикуваат климатските промени во иднина за да можеме подобро да се заштитиме и подобро да се справиме во нив“, вели Бојана Станојевска Пецуровска центар за климатски промени.

Под мотото „Климатска акција сега“ во организација на здружението гоу грин со штандови, зелени говори, младински барања и забава, во градскиот парк од најмлади до најстари се собраа за да промовираат еколошки свесен начин на живот.

Симона Петровска

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Нови лица и политички ветерани, во новата влада само три жени

Сашо Чавдаров

Нови жртви во Грција, туристите бараат разладување во морето но, на сонце се издржува само половина минута

Дејан Дејан

Над 120 затруени со храна во Москва

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе