Јанчев: ВМРО-ДПМНЕ не е подготвено да оди напред и да стане една модерна и демократска партија

По предлог на Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ г-дин Христијан Мицковски на вчерашниот ЦК бев разрешен од функцијата потпретседател. Живееме во време кога светот прогресивно оди напред во секое поле. Време во...

Пожар во Националниот парк „Галичица“

Утринава избувна пожар во Националниот парк „Галичица“. По околу 3 часа борба со огнената стихија, пожарот е целосно изгаснат. Во гаснењето учествуваа екипи на професионалната противпожарна единица од Охрид и...

Николоски: ВМРО-ДПМНЕ расчистува со минатото

ВМРО-ДПМНЕ најави прочистување на партијата. По денешната седница на Централниот комитет на која побара да бидат исклучени поранешните високи функционери Сашо Мијалков и Никола Тодоров, партијата  соопшти дека завршува со...

Чистка во ВМРО-ДПМНЕ

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ ги исклучи Сашо Мијалков и Никола Тодоров од партијата. Потпретседателот на партијата Александар Николоски рече дека тие се исклучени заради дејствување спротивно на интересите на ВМРО-ДПМНЕ...

Отворено живелаиштето за слониците во скопската зоолошка

Отворањето на живеалиштето на слониците Дуња и Даела го сруши рекордот на продадени билети во скопската зоолошка.  Новите жители дојдоа да ги видат околу 10.000 луѓе. Слониците доаѓаат од Белгија....

Панчо Минов излегува од пратеничката група на ВМРО – ДПМНЕ

Пратеникот од редовите на ГРОМ кој е во коалиција во опозициската ВМРО-ДПМНЕ, во неговото вечерашно гостување во емисијата Тренд анализа на ТВ 24 Вести најави дека ќе го прекине неговото...

ЦК на ВМРО – ДПМНЕ предложи исклучување на Мијалков и Тодоров од партијата

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНе донесе предлог да бидат исклучени Сашо Мијалков и Никола Тодоров, истакнати членови на ВМРО-ДПМНЕ, потврдија за Телма партиски извори. Сашо Мијалков со години беше еден од...

Палмер: Гласањето во Собранието е историска пресвртница за Македонија

Задоволство од исходот на гласање од петокот во Собранието искажа денеска американскиот замник-помошник државен секретар Метју Палмер. За него тоа е историска пресвртница, линија на разграничување и отворање на патот...

Мирно тече гласањето на болните и инвалидизираните лица во штипско

Гласаат болните и инвалидизирани лица во своите домови, од вкупно 80 општини во земјава гласањето денеска се одвиваше  во 69 , каде што избирачките одбори посетија 1859 болни и инвалидизирани...

Митко Јанчев разрешен од сите партиски функции во ВМРО-ДПМНЕ

Досегашниот потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ и градоначалник на Кавадарци, на вечерашниот Централен Комитет на партијата, бил разрешен од сите партиски функции. Според информации на Телма од партиски извори, исто така има...