Срамни закани на иселениците во Австралија, во Македонија мирно гласање на затворениците

Не беше секаде мирно, во Мелбурн во Австралија беше отворено првото  гласачко место пред кое иселеници од Македонија стоеја и на оние што доаѓаа да гласаат им се закануваа, ги...

Болни кучиња по тетовските улизи- закана за задрвјето на луѓето

Болни кучиња скитници со шуга и лајшманиоза слободно се шетаат и лежат по улиците и тротоарите низ Тетово. Во потрага по храна највеќе ги има низ централното градско подрачје каде...

Мицкоски е решен да оди на избори – Не ги прифаќа предлозите од сопартијците за Уставни измени

Toj порача дека пратениците имаат одговорност да работат и дејствуваат согласно волјата на народот. На синоќешниот состанок на Извршниот Комитет на Партијата не биле прифатени предлозите на двајца членови кои...

ДИК: Гласањето досега без проблеми, одбиени два приговора

Сите гласачки места во казнено-поправните установи се отворени утрово во 7 часот и гласањето ќе трае до 19 часот. Отворени се и гласачките места во дипломатско-конзуларните претставништва во странство и...

МНР со осуда на прекршувањето на правото на гласање во Австралија

Министерството за надворешни работи, како институција директно поврзана со процесот на гласање на дијаспората во македонските дипломатско-конзуларно претставништва, најостро го осудува објавувањето на снимки на социјални медиуми како и навредите...

МВР апелира на гласањето утре да се почитуваат законите

Министерството за внатрешни работи апелира до граѓаните, политичките партии и нивните симпатизери, во текот на утрешниот ден да ги почитуваат законите, да се воздржуваат од какви било нарушувања на јавниот...

МВР ќе издава лични карти денеска и утре

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека сите одделенија за управни работи ќе работат денеска и утре (29-ти и 30 септември 2018). Сите барања за издавање лична карта (оштетена,...

Деркоски: ДИК е подготвена за референдумот, се надеваме на успешен ден

Претседателот на Државната изборна комисија (ДИК) Оливер Деркоски во интервју за МИА истакна дека Комисијата е подготвена за утрешниот референдум и се надева на успешен ден бидејќи, како што вели,...

СЈО со нова истрага за приватизација на „Поштенска Банка“

Тројца од девет осомничени за перење пари во нов истрага на СЈО под името „Поштенска банка“ денеска беа приведени и изнесени пред судија во претходна постапка. Коле Смилевски, Томе Главчев,...

Упатство за гласање на референдумот

На референдумот што ќе се одржи утре, граѓанинот запишан во Избирачкиот список може само еднаш да се појави на избирачкото место за остварување на своето гласачко право. Право на глас...