Финансиската полиција ќе ги истражува 42-те милиони за Археолошкиот музеј

Финансиската полиција има отворено неколку предистраги околу проектот Скопје 2014, а ќе биде истражувана и изградбата на објектот во кој се сместени Државниот Архив, Арехолошкиот музеј и Управниот суд вреден...

Продолжи судењето за Т.Н.Т

Во Кривичниот суд денеска продолжи судењето за предметот „Т.Н.Т“ на Специјалното јавно обвинителство, што се однесува на уривањето на комплексот „Космос“ на бизнисменот и претседател на Партијата за европска иднина...

Одложено рочиштето за „Тотал“, Латас не дојде на суд

Новинарот Драган Павловски Латас кој е осомничен за даночно затајување во предметот на СЈО „Тотал“, како што информираше неговата одбрана, поради семејни и семејни причини не присуствуваше на денешното рочиште....

Шилегов на средба со атинскиот колега Каминис

Во позитивна атмосфера предмалку почна средбата на градоначалниците на Атина и Скопје, Јоргос Каминис и Петре Шилегов, на која двајцата ќе разговараат за можностите за соработка меѓу двата града. На...

Судењето за „Труст“ одложено за 13 февруари

Судското рочиште за предметот „Труст“ на СЈО, во кој првоосомничен е бизнисменот Сеад Кочан што требаше да се одржи денеска во скопска единица е одложено за 13 февруари. Во предметот...

Судски рочишта за Т.Н.Т, Труст и Тотал

Во Кривичниот суд за денеска се закажани судски рочишта за предметите на Специјалното јавно обвинителство „Т.Н.Т“, „Труст“ и „Тотал“. Во случајот „ТНТ“, што се однесува на уривањето на комплексот „Космос“ на бизнисменот...

Кумуцакос: Менуваат табли на улици, но не и позиции

Менуваат табли на улици, но не и позиции, вели одговорниот за надворешни работи во опозициската Нова демократија, Јоргос Кумуцакос, коментирајќи ги изјавите на македонскиот премиер Зоран Заев. Кумуцакос бара од грчката...

Османи: Прашањето за името конзумира енергии од реформскиот процес

Вечерва гостин Ноќно студио беше вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи. „Ние имавме проблеми со заробена држава во поглед на правосудството, но сепак сме понапред од некои од соседите во...

Директорката на 11-ти Октомври негира одговорност за случајот со скршениот череп на ученичката

Полицијата се уште не се заинтересирала за случајот во кој 7 годишно девојче заврши со скршен череп откако метална шипка и падна врз главата во спортската сала во училиштето 11-ти...

Повредена жена во пожар во Тетово

Во пожар од експлозија на грејно тело на плин во куќа во Тетово денеска е повредена 79-годишна жена. Како што информира СВР Тетово, денеска во 12:30 часот е пријавен пожар...