Јанева и Милевски со полциска придружба донесени во Кривичен суд за „Рекет“

Со полициска придружба утрово во Кривичниот суд Скопје од домашен пртивор донесени се поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева и Зоран Милевски – Кичеец, кои  заедно со Бојан Јовановски –...

Пред уставните судии и амнестијата за 27 април

Додека партиите и правниците се препукуваат околу одлуката на шесте уставни судии, да оценуваат дали екс претседателот Иванов пред три години имал законска основа да ги повлече амнестиите, Уставниот суд...

Сопственикот на „Дурмо“ пуштен да се брани од слобода

Сопственикот на „Дурмо турс“, Дурмиш Белули, на судскиот процес за тешката сообраќајка  со еден од неговите автобуси во која настрадаа 16 луѓе ќе се брани од слобода. Тој е пуштен...

Почнува божикниот пост

За православните христијански верници кои се водат според јулијанскиот календар денеска почнува шестнеделниот божиен пост. Постот ќе трае 40 дена, односно до Божик, 7 јануари, денот на раѓањето на Исус...

Француските земјоделци тргнаа во блокада на Париз

Незадоволни од ниските цени на нивните производи, но и постојаните напади за начинот на нивната работа – користењето на пестицидите и на производството на месо, земјоделците одлучија да демонстрираат со...

Притвор за дадилката која тепаше двегодишно дете

Основниот кривичен суд по предлог на обвинителството и  определи мерка притвор во траење од 30 дена на дадилката која тепаше двегодишно дете во игротеката во скопски Аеродром. Осомничената денеска беше...

Кривична пријава против 12 лица – стечајни управници, управители, банкари, инспектори

СВР Куманово поднесе кривична пријава против 12 лица: М.Т.(75) од Кратово, И.Д. (42), С.Н. (52), Ј.П. (65) , Д.Ф. (49) и Д.К-С. (64) од Скопје и В.Н. (64) од Велес...

Шилегов: Со запленетите пари од ВМРО- ДПМНЕ, ќе ги отстраниме бродовите во Вардар

На прашањето кога ќе ги отстрани бродовите од Вардар, како што најави до доаѓањето на функцијата Шилегов одговори дека отстранувањето ќе ја чини општината околу 6 до 7 милиони евра....

Обвинителството нема да истражува дали преку ТЕ-ТО се испрани милиони евра

Обвинителството нема да истражува дали преку компанијата ТЕ-ТО се испрани милиони евра. За акционерите од Топлификација којашто има има должничко-доверителски односи со оваа компанија реагираат дека таквата одлука е скандалозна....

Јанушев: Владата молчи за деталите од договорот со фирмата „САРХЕМС“

ВМРО-ДПМНЕ тврди дека двајца членови на комисијата за јавни набавки која го избрала скопски Сархемс за партнер во јавно-приватното партнерство за хеликоптерска итна помош и спасување имале издвоено мислење и...