Категорија : Uncategorized

Uncategorized Македонија

Во тек е акција за гаснење на пожарите кај селото Тработивиште

Дејан Дејан
По локализирањето на пожарот кај малото Пасјак во делчевското село Нов Истевник продолжува коодинацијата за гасење на пожарот кај село Трботивиште. На терен се забележливи...
Uncategorized Македонија

Евакуирани жителите на две села во делчевско поради ширење на пожарите

Дејан Дејан
Евакуирани се жителите на селото Нов Истевник-делчевско , поради пожарот кој зафати куќи и штали. Меѓу евакуираните има 8 неподвижни лица. Огнот се шири и...
Uncategorized Македонија Најважни

Продолжува борбата против пожарите во Пехчево – граѓаните рамо до рамо со пожарникарите против огнената стихија

Дејан Дејан
Екипата на Телма ја регистрира борбата против огнената стиија во Пехчево против која заедничи се борат локалните жители, пожарникарите од повеќе градови во Македонија и...
Uncategorized

Синдикатите лути- корупцијата не е кај администрацијата туку кај функционерите

Дејан Дејан
Корупција нема кај администрацијата оти тие работат по налог на претпоставен, а високата корупција е кај високите функционери – тврдат синдикатите. Лавина реакции по изјавата...
Uncategorized

Нема служби за спасување на дел од плажите на Преспанското езеро

Дејан Дејан
Поголемиот дел од плажите на Преспанското езеро немаат служби за спасување, иако законски се обврзани да имаат најмалку еден спасувач. Од 7 плажи со концесионери...
Uncategorized

Тројца скопјани приведени заради одгледување 100 -тина стебла канабис во Тетовско

Дејан Дејан
Засадена  марихуана полицијата открила во нива во реонот помеѓу тетовско Нераште и скопска Радуша, од левата страна на реката Вардар. На оваа локација имало 100...
Uncategorized
Дејан Дејан
Царовска: Успешно започна полагањето на државната матура Скопје, 5 јуни 2021 (МИА) – Министерката за образование и наука Мила Царовска и директорката на Државниот испитен...
Uncategorized

Ковачевски: Нови 350 милиони евра инвестиции на АД ЕСМ во енергетиката и екологијата во Битола и регионот

Дејан Дејан
АД ЕСМ за Битола и регионот најави три нови проекти – изградба на гасна електрана, фотонапонски електрани и топлификација за градот Битола, инвестиции со вкупна...
Uncategorized

Мицкоски тврди дека Вице Заев изнудувал 250.000 евра од битолска фирма  

Дејан Дејан
Лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски на брифинг со новинарите презентираше записници за кои тврди дека се фалсификувани и со нив се открива скандал во...

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе