Меркел предлага создавање на „ротирачки“ Совет за безбедност на ЕУ

Германската канцеларка Ангела Меркел се заложи за реорганизација на службата за надворешни работи на Европската унија и за создавање на „ротирачки Совет за безбедност на ЕУ“. „Повикувам на воспоставување на...

Канада и САД постигнаа нов трговски договор

САД и Канада постигнаа нов трговски договор, кој ќе му се придружи на тој со Мексико и ќе го замени досегашниот Северноамерикански договор за слободна трговија, познат како НАФТА. Новиот...

Британскиот преговарач и вели на ЕУ дека трпението не е бесконечно

Британскиот министер за напуштање на Европската унија Доминик Раб изјави дека Брегзит ќе се изврши и суштински, а не само преку формално заминување на Британија од ЕУ. Раб упати порака...

ФБИ: Откриени нови сомнителни пакети упатени на конгресменка

Откриени се два нови сомнителни пакети адресирани до претставничката на Демократската партија од Калифорнија во Претставничкиот дом на Конгресот на САД, Максин Вотерс, потврди американското Федерално истражно биро (ФБИ). Пакетите...

Индонезија бара меѓународна помош по катастрофалниот земјотрес во Сулавези

Индонезискиот претседател Џоко Видодо упати барање за меѓународна помош по катастрофалниот земјотрес и цунами кои убија над 1.200 луѓе. Потресите и бранот најсилно го погодија островот Сулавези, каде новинарите јавуваат...

Макрон: Подготвени сме да воведеме санкции за одговорните за убиството на Кашоги

Францускиот претседател Емануел Макрон во телефонски разговор со саудискиот крал Салман изјавил дека Франција е подготвена, во соработка со партнерите, да воведе „меѓународни санкции“ против одговорните за убиството на саудискиот...

Јапонски новинар ослободен по три години заробеништво

Јапонски новинар беше ослободен по три години заробеништво во Сирија. Џампеи Јасуда, пристигна рано утринава во Турција, откако беше ослободен со помош на турските воени единици активни во Сирија. Беше...

Шестмина повредени во нов инцидент на границата БиХ – Хрватска

На граничниот премин Маљевац синоќа дојде до уште еден инцидент со мигрантите, во кој се повредени најмалку три лица, од кои едно е припадник на Граничната полиција на Босна и...

Вилијамсон: Британије ќе испрати 800 војници на Арктикот поради Русите

Велика Британија ќе испрати 800 војници на Арктикот поради загриженоста за зголемената руска агресија во регионот, изјави денеска британскиот министер за одбрана Гевин Вилијамсон. Тој рече дека британска Влада моментално...

Бомби за политичарите и медиумите – Клима на терор и стратегија на тензии на 12 дена од изборите во САД

Растe политичката тензија во САД на две недели од мидтерм изборите за Конгресот. По пакетот бомба испратен вчера на адресата на милијардерот Џорџ Сорос, нови две сомнителни пратки наменети за...