ЕУ може да се приклучи на обновените американски санкции кон Иран по осуетениот атентат во Данска

Некои земји од ЕУ разгледуваат приклучување на обновените американски санкции кон Иран, откако беше осуетен атентат на ирански опозициoнер во Данска, а такви случаи претходно имаше и во Албанија и...

Шпекулација е дека е постигнат договор за Брегзит

Шпекулација е веста дека е постигнат прелиминарен договор за Брегзит. Извор од британската влада ги демнатираше написите во „Тајмс“ дека премиерката Тереза Меј постигнала финансиски договор, кој ќе им овозможи...

Поткупите за бугарски пасоши исплаќани и во биткоини

Дел од поткупот кој обвинетите во случајот со издавање потврди за потекло во процесот на издавање бугарски пасош, го примале во виртуелни валути. Обвинителството соопшти дека при претресите, покрај пронајдените...

Вработените во „Гугл“ на протест

Вработените во Гугл за денеска најавија серија на протести во цел свет, поради начинот на кој компанијата ги третира жените. Бараат измени во однос на тоа како раководството ги прифаќа...

Постигнат прелиминарен договор за Брегзит

Британската премиерка Тереза Меј постигна прелиминарен договор со Европската унија за Брегзит, објави „Тајмс“, повикувајќи се на владини извори. Постигнат е финансиски договор, кој ќе им овозможи на фирмите на...

Сексуалното насилство во Северна Кореја е прифатено како дел од животот

Сексуалните злоупотреби се толку распространета практика во Северна Кореја, што се „прифатени како дел од нормалниот живот“, тврди „Хјуман рајтс воч” во извештајот за сексуалното насилствово таа азиска држава, што...

Саудиска Арабија подготвува извештај во кој ќе признае за убиство на Кашоги

Саудиска Арабија подготвува извештај во кој ќе признае дека саудискиот новинар на Вашингтон пост Џамал Кашоги, загинал за време на испрашување во конзулатот во Истанбул. Според непотврдени извори на американските...

Салвини: Луѓето како Јункер и Московици се виновни за крахот на ЕУ

Вицепремиерот на Италија и министер за внатрешни работи Матео Салвини денеска ги обвини европските комесари за уништувања во Европската унија и се надева дека изборите за новиот европски парламнент, што...

Турција: Кашоги задавен и распарчен

Саудискиот новинар Џамал Кашоги бил веднаш убиен, изјави турскиот јавен обвинител, истакнувајќи дека Кашоги бил задавен, а потоа и распарчен. Ова е прво официјално соопштение од Турција за убиството на...

4 обвинети за издавање потврди за потекло и пасоши во Бугарија

Четири обвиненија поднесоа бугарските власти за учество во криминална група и корупција, по акцијата во Државната агенција за Бугарите во странство. Директорот Петар Харалампиев, кого обвинителството го товари како главен...