Фантомите без државјанство невидливи за општеството

Поради немање државјанство Шајини цел живот живее во изолиран свет. Иако е роден и живее во Гостивар тој нема право на здравствено осигурување, вработување, социјална помош, ниту пак има можност...

Здружението на Ташко Јованов должи 600.000 евра за донираните споменици

600.000 евра. Ова е сумата што Рудници и железарници Институт по судски пат ја бара од Здружението за духовно обединување на Сетинци, Попадинци и Крушоради на Ташко Јованов кое во...

Ахмети и Мицкоски не се договарале, само си честитале

Лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, Христијан Мицкоски и Али Ахмети денеска се сретнаа во седиштето на ВМРО-ДПМНЕ, каде што разговарале за актуелната политичка ситуација. Али Ахмети истакна дека ова не...

СОНК бара отпуштените од градинките да се вратат на работа

Дел од вработените на определено време во градиникте, наместо да бидат примени трајно како што им ветило и за што добиле согласности од Министерството за труд и социјала, сега се...

За МВР случајот со повредената полицајка е затворен

Случајот со повредената полицајка е затворен и материјалите се предадени на Основното јавно обвинителство. Ова денес го соопшти министерот Оливер Спасовски, кој притоа рече дека е поднесена прекршочна пријава за...

Политички пазари и функционери од поранешната власт на клучни позиции

Испраќањето на Лазар Еленовски во НАТО, вработувањето на поранешниот вицепремиер за привлекување на странски инвестиции, Глигор Ташковиќ како член на Фондот за иновации, поставувањето на Рафиз Алити за нов директор...

Балканска турнеа на охрабрувања на комесарот Јункер

Ако некој критериум сите Балкански земји го исполнуваат, тогаш тоа се срдечноста и гостопримливиот пречек. Турнејата на Јункер на Балканот, можеме слободно да ја наречеме, турнејата на бакнежи и охрабрувања....

Крахираше „Мој термин“

Крахираше „Мој термин“- пацинетите утринава од матичен се враќааа без упати и рецепти. Хронично-болни останаа без терапија, а потешки пацинети без приоритетен упат. Некои со часови залудно чекале во ходниците...

Никна гроб пред Јавното обвинителство поради смртта на 4-годишниот Алмир од Куманово

Хумка земја која го симболизира гробот на загинатото 4-годишно дете, алмир Алиу беше „подигнат“ пред самата влезна врата на Државното обвинителство, го направија демонстрантите за да ги потсетат оние внатре...

17-годишното момче во тешка состојба откако вчера хулигани го избодеа во центарот на Скопје

Полицијата истражува, но се уште нема информација кој го нападна 17-годишниот ученик вчера на автобуската постојка Рекорд и го избодел со нож. Момчето било нападнато од најмалку тројца, и добило...