МВР: Беќир Асани, партискиот функционер на ДУИ и подвикнал, а полицајката сама се повредила од „пајак“ возилото

  Партискиот функционер на ДУИ Беќир Асани не ја тепал, туку гласно и се развикал на полицајката пред Т.Ц. „Мавровка“. Таа сама се удрила во „пајак“ возилото. Министерот Оливер Спасвоски...

БЕСА на Касами обвинува: Власта не си ги почитува сопствените институции

Владата не си ги почитува сопствените институции, реагираат од Движењето БЕСА на Биљал Касами, по вчерашната средба на премиерот со Африм Гаши, кој исто така се претставува како претседател на...

Транспареност –приказна или реалност?

Информациите за тоа како и колку трошеле министрите, замниците министри и државните секретари ќе бидат достапни наскоро. Податоците ќе се однесуваат на периодот од шестте  месеци од нивното стапување  на...

Собранието бара начин како да ги разреши антикорупционерите 

Додека Антикорупциската комисија трет ден убедува дека објавувањето на ревизорскиот извештај е политичка хајка против оваа институција, Собранието бара начини како да ги разреши членовите, ако тие од морални причини...

Алвар – Гонзалес: Бидете заложници на иднината, не на минатото

Помошник генералниот секретар на НАТО, Алехандро Алвар-Гонзалес слушна дека Македонија и владата се цврсто посветени државата да стане 30-та земја-членка на алијансата, за што има консензус кај сите политички партии,...

Полицајката на средба со Спасовски, тврди дека Асани само вербално ја нападнал

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска се сретна со полициската службеничка Јасмина Јаначковска, со цел лично да се информира за вчерашниот инцидент. Функционерот на ДУИ, Бекир Асани вчера ја...

Жан Митрев Клиника одбележа 18 години

Милион и петстотини илјади третирани пациенти и над триесет илјади направени операции на пациенти од цела Европа, се бројките кои ја одбележаа 18 годишнината од Жан Митрев Клиника. Во присуство...

Одложено рочиштето во Атина за жалбата на Грујевски и Бошковски

Врховниот суд во Атина за 9 март го одложи рочиштето на кое требаше да биде разгледана жалбата на одлуката за екстрадиција на Судот во Солун за поранешниот началник во УБК Горан Грујевски и неговиот колега Никола Бошковски, бидејќи беше отсутен еден...

Ново судско рочиште за „Сопот“

Во Кривичниот суд денеска треба да се одржи рочиште за случајот „Сопот“, на кое исказ треба да дадат да дадат пет полициски службени лица. Судењето за „Сопот“ поради смена на судечкиот...

Муижниекс: Децата да бидат згрижени во семејства, а не во домови

Институционалната грижа не е добро решение, бидејќи штитениците се далеку од будното око на јавноста. Владата мора да обработи долгорочна стратегија за поддршка на семејствата кои сакаат да посвојат или...