Столтенберг: Пред седиштето на НАТО се уште има место за нови знамиња

Пред седиштето на НАТО се уште има место за нови знамиња, порача денеска во обраќањето пред пратениците во Собранието, генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг, кој напомена дека вратат на...

Протест против НАТО пред македонскиот Парламент

Група граѓани, меѓу кои и пратеничката Солза Грчева и членови и приврзаници на политичката партија „Левица“ денеска протестираат пред Собранието на Република Македонија, каде пред пратениците обраќање имаше генералниот секретар на НАТО...

Османи: Добро е што има нов предлог од медијаторот Нимиц

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи не сака да го коментира последниот предлог што  го даде медијаторот Метју Нимиц на вчерашната средба во Њујорк со преговарачите Васко Наумоски и Адемантиос...

Борисов: Заев и Ципрас во директни разговори можат да најдат решение

Бугарскиот премиер Бојко Борисов изјави дека премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, во директни разговори можат да дојдат до решение за долгогодишниот спор околу името....

Бугарскиот Парламент го ратификува Договорот со Македонија

Народното собрание на Бугарија денеска едногласно го ратификува Договорот за добрососедство и соработка со Македонија. Договорот беше поддржан од сите параламентарни партии во Бугарија и на вчерашните седници на комисиите за...

Сто и педесет пријавени за фаќање на крстот во Вардар во Скопје

Сто и педесет луѓе утре ќе учествуваат во традиционалното спуштање на крстот на Богојавление - Водици во Вардар во центарот на Скопје, информираше Скопската епархија. Пријавувањето беше од 10-ти до 17...

Владата ќе ги анализира идеите на Нимиц, преговарачот Наумовски со сопствен став

Македонската Влада соопшти дека внимателно ќе го анализира предлогот на посредникот на ОН Метју Нимиц.  Во кусото соопштение се наведува дека “по внимателна анализа на рамката на Нимиц што денес...

Нимиц оптимист дека на повидок е решение на спорот со името

Медијаторот Метју Нимиц очекува од Скопје и Атина да одговорат на неговиот пакет идеи за решавае на спорот си името што го презентираше во Њујорк на преговарачите Василакис и Наумовски...

Влада на РМ: Законот за употреба на јазиците е во согласност со Уставот

Владата на Република Македонија со писмено соопштение реагира на одлуката на претседателот Ѓорге Иванов да не го потпише Законот за употреба на јазиците. „Владата на Република Македонија изразува жалење за...

Иванов: Со Законот за јазици се воведува скап паралелизам

Претседателот Ѓорѓе Иванов нема да го потпише Указот за Законот за употреба на јазиците, бидејќи го смета за неуставен. Оценува дека со овој закон се воведува многу скап паралелизам во...