Кривична пријава против Доневски и против сопственикот на „Секјуриком“

 Управата за финансиска полиција вчера до Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција поднесе кривична пријава за сторени кривични дела „злоупотреба на службената положба и овластување и...

Триесетдневен притвор за тројца албански државјани за продажба на марихуана

Основното јавно обвинителство Битола донесе наредба за спроведување истражна постапка против тројца државјани на Албанија заради постоење основано сомнение дека како соизвршители сториле кривично дело – Неовластено производство и пуштање...

Заев: Одлуката на Иванов е флагрантно кршење на Уставот

Законот за употреба на јазиците нема ништо да се промени во Македонија ниту ќе  ја наруши нејзината заедничка иднина. Апелирам да се пушти законот да живее, да се почитуваат институциите,...

Пронајдено тело на исчезната жена во река во село во Ресенско

Тело на жена вчера е пронајдено во водите на реката во селото Лева Река, во Ресен, соопшти МВР. Телото е пронајдено вчера околу 7:30 часот. Станува збор за Б. Ј....

Нивото на Охридското езеро три центиметри над максимумот

Обилните врнежи и топењето на снегот го подигнаа нивото на Охридското Езеро на 693,82 метри надморска височина, што е за седум центиметри над максималната кота. Од АД ЕЛЕМ информираат дека...

Одложено судењето за „Титаник 3“, Ејуп Аљими бил на службен пат

Судењето за предметот „Титаник 3“ на СЈО што требаше да почне денеска во Кривичниот суд, е одложено за 27 април. Причина за одложувањето е неприсуство на првообвинетиот Ејуп Аљими, кој,...

Вес Мичел се сретна со Каменос и Коѕијас

За билатералната одбранбена соработка, за случувањата во поширокиот регион и за прашањето со двајцата грчки војници притворени во Турција, разговарале на вчерашната средба грчкиот министер за одбрана Панос Каменос и...

Судски рочишта за „Т.Н.Т“ и „Титаник 3“

Во Кривичниот суд за денеска се закажани рочишта за предметите на Сјо „Т.Н.Т“ и  „Титаник 3“. Во случајот „Т.Н.Т“ обвинети се седум лица за уривањето на комплексот „Космос“ на бизнисменот и претседател на...

Силјановска: За амандманите за Законот за јазици мораше да се расправа

Професорката Гордана Силјановска Давкова во вечерашното гостување на Ноќно студио на Телма изјави дека се чувствува засрамено поради начинот на кој е изгласан Законот за употреба на јазиците при што...

Приведен Васе Доневски, поранешен директор на СОЗР, чие име се споменуваше во „бомбите“

Попладнево е приведен на распит поранешниот директор на владината Служба за општи и заеднички работи, Васе Доневски. Истрагата ја води финансиската полиција, а директорот на оваа Управа Арафат Муареми само...