Режисерот Александар Ивановски нов в.д. на Велешкиот театар

Велешкиот театар доби нов в.д. директор. Министерот за култура Адеми  го потпиша решението со кое на местото на актерот Младен Крстевски, од денеска со установата ќе раководи  режисерот Александар Ивановски,...

Одбележана 50-годишнината на Светската галерија на карикатури

Под покровителство на претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев во Националната галерија Чифте амам се одржа јубилејната манифестација „Остен – уметност на хартија“ по повод 50 години Светска...

Нула толеранција за злоупотреби во Министерството за култура

Објавен е мобилен телефонски број на кој апликантите на конкурсите за Годишната програма на Министерството за култура, може да се јават или да испратат порака до министерот Асаф Адеми, за...

СЈО води предистражна постапка за обновата на Албанскиот театар

Специјалното јавно обвинителство води предистражна постапка за обновата на објектот на Албанскиот театар, на Бит пазар. Во интерес на постапката, од СЈО не сакаа да откријат повеќе детали. Од таму...

Реконструкцијата на Албанскиот театар одела со противзаконски дејства и со продажба на договорите за градба

Во анализата за обновата на Алабанскиот театар стои дека компанијата „Ламоне Мореда“ од Италија, чија македонска подружница требаше да го обнови театарот во 2015 година, за кратко по склучениот договор,...

Реконструкцијата на Албанскиот театар се одвивала незаконски

Во анализата за обновата на Алабанскиот театар стои дека компанијата „ Ламоне Мореда“ од Италија, чија македонска подружница требаше да го обнови театарот во 2015 година, за кратко по склучениот...

АДЕМИ: ЈАС НЕ СУМ СУПЕРМЕН ЗАТОА ДЕВЕТ КОМИСИИ ЌЕ ОДЛУЧУВААТ ЗА ПРОЕКТИТЕ

Деветте комисии кои ќе одлучуваат за финансирање на националните проекти од културата по дејности, задутре ќе почнат да работат. За да не се повторат неправилностите и судирот на интереси при...

Даница Павловска: „Скопје 2014“ да се валоризира, а на ГТЦ да му се врати одземениот статус

Потребна е валоризација и реархитектура на проектот „ Скопје 2014“, со цел затапување на острицата на кичот и на несоодветните интервенции, смета архитект-планер во пензија, Даница Павловска-Циги. Таа деновиве ја...

Жика Тодоровиќ за Телма: Жалам за старите времиња

Култното име на белградската и воопшто југословенската уметничка сцена Срѓан Жика Тодоровиќ по пауза од речиси две децении повторно настапи со музика на Екатерина Велика, легендарниот бенд  во чија постава...

Врачена државната награда „11 Октомври“

На преведувачот и писател Драги Михајловски, на писателот и новинар Ристо Лазаров, на актерот Петре Арсовски и на хирургот-уролог Александар Ставридис денеска во Собранието на Република Македонија им беше врачена...