Мигрант од Пакистан прегазен од воз во општина Градско

Уште една жртва на македонските пруги во обид пеш да се помине државата. 23 годишен мигрант од Пакистан синоќа е прегазен од воз во близина на селото Ногаевци, општина Градско....

Јанева нуди три станови за слобода, а додека беше во СЈО се подновила само со ауди А6

Три станови нуди екс специјалната обвинителка Катица Јанева за да се брани од слобода. Ова за Телма го потврди нејзината адвокатка Ирена Фрчковска, која вели дека се работи за недвижности...

Прв доделен предмет од Јовески: Бубевски и Фетаи ќе пуштаат бомби на Монструм?

Фатиме Фетаи и Гаврил Бубевски и на утрешното рочиште за Монструм ќе бидат обвинителското ДУО кое ќе го застапува обвинението, дознава Телма. Но наместо како до сега со полномошно од...

Отворање на нов царински терминал на Ќафасан

На граничниот премин Ќафасан денеска ќе биде пуштен во употреба новоизградениот царински терминал за стокови пратки. Проектот кој е финансиран од ЕУ преку ИПА во вредност од два милиони денари...

Буџаку: ЦУК е во полоша состојба отколку пред 15 години

Пожарите беснеат, а Центарот за управување со кризи е во полоша состојба отколку во времето кога се формираше. Ваква е оценката на актуелниот директор на ЦУК, Агрон Буџаку, кој со...

Собранието едногласно го усвои предлогот за разрешување на Катица Јанева

Собранието предмалку едногласно го усвои предлогот за разрешување на специјалниот јавен обвинител, Катица Јанева. За оваа одлука гласаа сите 102 присутни пратеници, без воздржани и без гласови против. Предлогот беше...

ЛЕКЛЕР ТРИУМФИРАШЕ НА МОНЦА

Пилотот на Ферари,Шарл Леклер победи на Формула 1 трката во Монца и после деветгодишна пауза  му го донесе првиот триумф на италијанскиот тим  на домашната патека. Шарл Леклер ги минува...

Доделена Државната награда за остварување во спортот ,,8-ми септември ’’

На свеченоста им беа доделени државните признанијата на: Кочо Димитровски-фудбал, Атанас Николовски-кајак, Слободан Николиќ - спортска медицина, Томе Коцев - борење и Драган Стојановски - карате (животно дело). Церемонијата се...

Поденсено е обвинение против РЕК Битола за загадување на животната средина

https://youtu.be/9mfbbfT0-W4

СУПЕР ГЛОУБ: ВАРДАР-КИЛ НА ТЕЛМА ОД 16.20

Европскиот шампион Вардар супериорно го совлада Ал Мудхар (34-27), првата пречка на  пат кон трофејот на Светското клупско првенство, а денеска во дербито со германскиот гигант Кил, го очекува борба...