Јужна Кореја ќе забрани влез за 36.000 странци пред почетокот на Олимпијадата

Јужна Кореја од безбедносни причини ќе забрани влез за 36.000 странци за време на Зимските олимписки игри. Разузнавачката агенција на Јужна Кореја соработува со странски разузнавачки служби со цел подобрување...

Американската војска почна да се повлекува од Сирија

Американската војска почна да се повлекува од Сирија, откако е поразена терористичката група Исламска држава. Американските војници, опрема и оружје ја напуштаат Сирија со летови, кои почнаа пред една недела....

Светските медиуми за протестот во Атина

Она што Грција го прави е апсурдно – ова е ставот на Штефан Требст, германски професор за Источна Европа. А го пренесува германскиот весник Шпигел, кој во најновата статија за...

Светските медиуми за протестот во Атина

Гемaнскиот весник Шпигел се обидува да го објасни конфликтот меѓу Атина и Скопје цитирајќи изјава на Штефан Требст, професор по историја за Источна Европа. Запрашан дали има јасни причини што...

Ципрас: „Земјотресот“ остана само желба на организаторите

„Земјотресот“ и милионите демонстранти останаа само желба на организаторите, експремиерот Андонис Самарас и на лидерот на опозициската Нова Демократија, Кирјакос Мицотакис“, соопшти кабинетот на грчкиот премиер Алексис Ципрас по протестот...

Масовен протест во Атина, владата го продава името Македoнија

Стотици илјади граѓани од Атина порачаа дека Македонија е грчка. На протестот, кој беше организиран по неочекувано масовниот одзив на оној во Солун, не учествуваа само Атињани, туку во грчката...

Масовен протест во Атина, 71,5 отсто од Грците не прифаќаат решение со терминот Македонија

Под огромно грчко знаме на Синтагма започна масовниот протест Македонија е грчка. На само 800 метри од нив контра протест на анархистите. 19.000 полицајци се распоредени за спречување на инциденти...

Директорот на ФБИ со поддршка на вработените по објавувањето на доверливиот меморандум

Директорот на ФБИ Кристофер Вреј испрати соопштение до вработените во агенцијата во кое се наведува дека „стои зад нив“, откако е објавен доверлив републикански меморандум во кој се изнесуваат сериозни...

Преговорите за коалициска влада во Германија во крајна фаза

Преговорите на германската канцеларка Анкела Меркел за формирање нова коалициска влада меѓу нејзините конзервативци и социјалдемократите овој викенд влегуваат во крајна фаза. Лидерите на Христијанската демократска заедница на Меркел (ЦДУ),...

Меј: За седум недели договор со ЕУ за преодниот период по Брегзит

Британската премиерка Тереза ​​Меј денеска изјави дека договорот со ЕУ за преодниот период по Брегзит ќе биде постигнат за седум недели. Со ова таа се обиде да ги демантира стравувањата...