САД, Британија и Франција извршија напади на Сирија

Во текот на ноќта, САД, Велика Британија и Франција бомбардираа позиции во Сирија поврзани со хемиското оружје. Русија се заканува дека нападот ќе има последици, иако изгледа дека Москва била...

САД, Велика Британија и Франција се уште без конечна одлука за Сирија

Британската Влада и даде подршка на премиеката Тереза Меј да им се придружи на САД и на Франција во планирањето на воена операција како одговор на наводниот хемиски напад во...

Франција го подига влогот во Сирија, Трамп стиска кочница, Берлин се дистанцира од можен напад

Постојат докази за употребата на хемиско оружје, во најмала рака хлор, употребени од страна на Башар Асад. Ова се зборовите на францускиот претседател Емануел Макрон во телевизиско интервју, каде најави...

Западот се уште не донел одлука за воена интервенција во Сирија

Белата куќа тврди дека сите опции се на маса додека западните лидери размислуваат за воена операција во Сирија, како одговор на наводниот напад со хемиско оружје во Дума. Прессекретарот Сандерс...

Закерберг: Ги украдоа и моите податоци

„Не презедовме доволно опсежен поглед за нашата одговорност и тоа беше голема грешка. И беше моја грешка и жал ми е. Јас го почнав Фејсбук, јас го водам, и јас...

Западот се подготвува за воена акција во Сирија

Американскиот претседател ја предупреди Русија да се подготви за новите и „паметни“ ракети, кои ќе бидат испалени кон Сирија. Неговата реакција доаѓа откако советот за безбедност на ОН и по...

СБ на ОН одби три предлог-резолуции за Сирија, Западот се подготвува за воена акција

Советот за безбедност на ОН и по три обиди не успеа да усвои резолуција за наводната употреба на хемиско оружје во Сирија, по што САД и неколку западноевропски земји размислуваат...

СБ на ОН одби три предлог-резолуции за Сирија, Западот се подготвува за воена акција

Советот за безбедност на ОН синоќа трипати не успеа да усвои резолуција за наводната употреба на хемиско оружје во Сирија, по што САД и сојузниците размислуваат за преземање воени акции. Русија...

Најмалку 21 убиени при обид за масовно бегство од затвор во Бразил

Најмалку 21 лице загинаа при обид за масовно бегство од затвор во северниот дел на Бразил. Како што соопшти бразилската полиција, во обидот за бегство затворениците биле потпомогнати од вооружена...

„Политика“: Косово отвора дипломатска канцеларија во Атина

Пред посетата на министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕиас во Белград, грчки медиуми, повикувајќи се на добро упатени извори, објавија дека грчката Влада е подготвена за отворање на...