Семејството Зекири меѓу новите 62 случаи корона вирус

Пратеникот и потпретседател на СДСМ, Мухамед Зекири е еден од 62 цата новозаболени со Ковид 19. Попладнево тој на својот фејзбук профил објави дека заразени се и неговата сопруга и...

Пратеникот Мухамед Зекири позитивен на корона вирусот

Пратеникот  и потпретседател во СДСМ, Мухамед Зекири ,  денеска на Фејсбук објави дека тој, неговата сопруга и тримесечна ќерка се позитивни на корона вирусот. Тој подвлекува дека се заразил иако...

За едно деноноќие 62-ца заразени од Ковид 19 – двајца починати

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 17 оздравени пациенти во: Скопје-5, Куманово-1, Тетово-9, Битола-1, Гостивар-1. Во ГОБ „8 септември“ почина пациент од Струга (60г.) примен...

Сарај го живее секојдневието со 41 активен случај на Ковид-19

248 активни случаи на Ковид-19. Ова е бројката со која главниот град се соочи денеска откако уште 22 лица се регистрирани како заболени на негова територија. Од општините најмногу заболени,...

Ќе се земаат епидемиолошки анкети од семејството на починатиот од Ковид-19 кој не бил погребан според протоколот

Министерството за здравство во соработка со Центарот за јавно здравје Скопје, под асистенција на Министерството за внатрешни работи, денеска ќе направи акција за земање епидемиолошки анкети од семејството на лицето...

Кој е виновен за растот на кривата и новите жртви на Ковид 19, партиска мета Комисијата за заразни болести и министерот Чулев  

Власта е најодговорна за ескалацијата на епидемијата, а комисијата за заразни болести треба да биде разрешена и сменета затоа што работи по политички диктат на Заев, обвини лидерот на опозицијата...

Идните првачиња во Општина Центар од понеделник ќе се тестираат според безбедносни протоколи

Изготвени се протоколи за безбеден прием на 550 првачињата во сите основни училишта од Општина Центар. Протолоките вклучуваат дезинфекција на рацете и чевлите на родителите и на идните првачиња, мерење...

Владата донесе протоколи за градинките, факултетите, основните и средните училишта

Владата на денешната седница донесе Одлука за дополнување на Одлуката за мерки за спречување Ковид-19, како и протокол за активности во установите за згрижување и воспитување деца по престанување на...

ДПИ без ниту една казна за кафанџиите – полицијата со полни раце работа низ Скопје

Пазарните инспектори втор ден во обиколка на угостителски објекти – но, без ниту една пишана казна. Рестораните и кафулињата полупразни, но парковите преполни. Полицијата растеруваше и опоменуваше за да се...

Советот за безбеднсот: Нови 14 дена вонредна состојба

Уште нови 14 дена Македонија ќе биде во вонредна состојба. Претседателот Пендаровски одлуката ја донесе по консултација со Советот за безбеднсот и министерот Венко Филипче. Тврди дека причината не се...