Ново судско рочиште за „Транспортер“

Во Кривичниот суд за денеска закажано е судење за предметот „Транспортер“ на Специјалното јавно обвинителство. Во овој предмет обвинети се поранешниот битолскиот градоначалник Владимир Талески и уште 20-тина лица за...

Дискриминирани колпортерите на „Лице в лице“

Колпортерот и писателката само сакаа да го претстават најновиот број на списанието „Лице в лице“,  но за жал наидоа на дрскиот и вулгарен однос на некои вработени во кафулето да...

Се фаќаат врски и за запишување во градинка?!

Вкупно 20 деца чекаат да бидат примени следниот месец во градинката Срничка лоцирана во скопската општина Аеродром. Бројката на барања за наредниот период е многу поголема и достигнува 230. Листите...

Законот за јазиците одложен на неодредено време

Собраниската сала остана празна. Партиите од владеачкото мнозинство не успеаја да се договорат како да го решат политичкиот јазол со Законот за јазиците. Официјално, нема никакво образложение зошто седницата што...

Гутереш телефонски разговараше со Заев и со Ципрас

Генералниот секретар на Обединетите Нации, Антонио Гутереш денеска разговараше со премиерот Зоран Заев и со грчкиот премиер Алексис Ципрас. Како што соопшти Владата, Гутереш, му кажал на Заев, како оценил...

Заев: Ако искрено се сака решение за името не треба да се ставаат црвени линии

Не треба да се ставаат црвени линии ако искрено се сака да се постигне решение за сопрот за името е коментарот на премиерот Зоран Заев по вчерашната изјава на грчкиот...

Седницата за Законот за јазици е одложена на неопределно време

Седницата на која требаше да се расправа на Законот за јазици, првично закажана за денес во 12 часот, па одложена за во 15 часот, и дефинитивно денеска нема да се...

Српските контрамерки подготвени, Љајиќ утре во Скопје – дава последна шанса

Контрамерките подготвени, но српската страна дава уште една, последна шанса да се реши проблемот со извозот на нивно брашно во земјава. Утре на разговори во Скопје доаѓа срспскиот министер Љајиќ,...

Панчевски против „обвинетата“ Катица

Речиси два часа поранешниот претседател на скопскиот Кривичниот суд Панчевски давал исказ како оштетен во обвинителството. Беше повикан откако поднесе кривична пријава против специјалните обвинителки Катица Јанева и Ленче Ристовска,...

Револуционерна метода во превенција на мозочни удари

65-годишен Македонец е првиот пацинет во светот кој избегна ризик од мозочен удар, со досега најсовремениот начин на каротидно стентирање. Со ова, Македонија стана предводник на револуционерна светска студија, а...