Министерството за култура поддржа видео на контровезните навивачи „ Балисти“

Бура од реакции на социјалните мрежи предизвика видео во кое се претставени навивачите на тетовска Шкендија, наречени Балисти, кои се познати по нивните националистички истапи во јавноста. Во видеото се...

Даница Павловска: Да се врати стариот изглед на Владата

Архитектката и активистка, Даница Павловска упати отворено писмо до Министерството за култура и до Владата, во кое бара запирање на статус кво ситуацијата и решително справувањето со последиците од проектот...

„Животинска фарма“ на Џорџ Орвел премиерно во струмички театар

„Животинска фарма“ на Џорџ Орвел во изведба на струмичкиот театар. Синоќа премиерно се изведе претставата за која режисерот вели дека не е само исмевање ан системот на поранешниот Советски сојуз, туку...

Ладислав Цветковски: Должност на уметникот е да го каже ставот јавно

„Црнила“ во Мала Станица ! Не се работи за нова премиера на претставата на Коле Чашуле, туку за отворената истоимена изложба на графичкиот дизајнер Ладислав Цветковски. Низ 70-тина плакати ,...

Недостасуваат свест и финансии за архивирање на културното наследство

Недостасуваат финансии, а пред се свест и одговорност кај институциите кои одлучуваат за архивирање на нашето културно наследство. Ова е заклучокот од форумот на кој музејски работници и заштитари разговараа...

Министерството за култура до март 2019 ќе ги невилира платите на вработените во установите

Министерството за култура на Република Македонија до март 2019 година ќе спроведе нивелација на платите во културата по дејности. Нивелацијата во институциите од областа на културата се спроведува од причини...

ЛУАН СТАРОВА – КОНЕСКИ ОБЕЗБЕДИ ТРАЈНО МЕСТО НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК ВО СВЕТСКОТО СЕМЕЈСТВО НА ЈАЗИЦИТЕ И КУЛТУРИТЕ

Во Македонската академија на науките и уметностите беа промовирани три изданија во чест на првиот претседател на МАНУ Блаже Конески. Станува збор за изданијата „Епоха Блаже Конески“ од академик Георги...

Доделени наградите и отворена изложбата ДЛУМ „ Мал формат“

Друштвото на ликовни уметници на Македонија, во салонот Империал 1, при Културно информативниот центар во Скопје,  ја отвори традиционалната годишна изложба,  насловена „Мал формат“. На неа учествуваат 48 автори, членови...

Постхумна ретроспектива на Танас Луловски во Даут пашин амам

Национална галерија на Македонија, во рамките на програмата со која годинава го одбележува својот 70 роденден, утре вечер (четврток), во 19 часот, во Даут пашиниот амам, ќе ја отвори постхумната...

Албумот на Роџевски „ Зајакот и паднатиот јавор“ меѓу најдобрите во 2018

Најпознатиот и највлијателниот џез-магазин „Даунбит”, во јануарскиот број, го вброи актуелниот албум на Крсте Роџевски, “ Зајакот и паднатиот јавор”, во листата на најдобри албумски остварувања во 2018 година. На...