Британскиот џез-пијанист Александер Хокинс вечерва го отвора 37. Скопски џез фестивал

Со настапот на британскиот џез-пијанист Александер Хокинс, кој за овој концерт доаѓа специјално  од  Лондон, во Македонската опера и балет вечер ќе почне 37. Скопски џез фестивал.  Џез-пијанистот Хокинс, кој се смета...

Почина филмскиот снимател и директор на фотографија Драган Салковски

По кратко боледување, на 80 годишна возраст,  ноќеска во Скопје почина доајенот на македонската филмска камера и директор на фотографија, Драган Салковски. Кариерата ја започна 1959 година, а од 1969...

Највредното од југословенска колекција од вечерва во Чифте амам

Во објектот Чифте амам при Националната галерија на Македонија, вечерва ќе биде отворена изложба со 110 ликовни дела од југословенската збирка, од колекцијата на НГМ. Формирањето на југословенската збирка почнало...

Ретка можност да се видат дела од западноафриканската уметност

Во Музејот на Македонија, вечерва ќе биде отворена изложбата „Духовите на Африка: ритуална западноафриканска уметност“. Станува збор за ретка можност граѓаните да видат дела од африканската уметност, кои во Скопје...

Ана Брнс освои „ Man Booker „ за романот „ Млекарот“

Писателката од Северна Ирска, Ана Брнс е годинашна добитничка на престижната награда „Man booker“, за нејзиниот роман „Млекарот“. Романот „Млекарот“,  раскажува за неименувана девојка што живеелa во 70-тите години на 20...

Промоција на романот на Коле Манев „Патување со Самаритен “

Промоција на книгата „Патување со Самаритен“, од истакнатиот ликовен уметник Коле Манев, ќе се одржи вечерва во 19 часот, во хотелот Холидеј Ин. Авторот Коле Манев ја започнува книгата-роман со...

Аница Добра: Филмот не може да го промени светот, но може поединците

Филмот не може да го менува светот, но тој може да ги промени поединците. За секоја промена доволно е еден човек да мечатае кој ќе ги поведе останатите вели српската...

Почнува третиот фестивал на дебитантски филм „Киненова“

Осум филма се во натпреварувачката селекција на 3. Меѓународен фестивал на дебитантски филм „Киненова“, кој под мотото „Првиот никогаш не се заборава“ ќе се одржува од денеска до 10 октомври....

Музички документарци и јапонски и мексикански филмови во Кинотеката во октомври

По завршување на филмската ретроспектива на Ингмар Бергман, која траеше од 28 септември до 4 октомври, од петок во Кинотеката на Македонија ќе почне програмата од фестивалот „Скопје синема сити“....

„Киненова“ неофицијално почнува со „Исцелител“ и норвешкиот „Изборот на кралот“

Третиот Меѓународен фестивал на дебитантски филм „Киненова“, кој ќе се одржува од 5 до 10 октомври, денеска неофицијално ќе почне со  проекција на филмот „Исцелител“  на Ѓорче Ставрески од 18 часот...