Категорија : Вести

Ковид19 Македонија Топ вести

80 деца во Струмица не одат во градинка, дворот претворен во градилиште

Дејан Дејан
Најмалку осумдесетина деца од Струмица се уште не тргнале во градинка поради  изградба на нов дел во градинката во големиот градски парк. Приемот на децата...
Ковид19 Свет

Трамп против американските доктори за достапноста на вакцината против Ковид-19

Дејан Дејан
Пронаѓањето на ефикасна и ефективна вакцина против корона вирусот, можеби е врвен глобален приоритет, но во Соединетите Aмерикански Држави, каде претседателските изборите се во ноември,...
Ковид19 Македонија

Законот за основно и средно образование во собраниска процедура

Дејан Дејан
Во Собранието денеска се расправа за измена и дополнување на Законот за основно и средно образование. Според новите измени, во услови на вонредни околности учебната...
Македонија

Груби: Владата ќе субвенционира приватни компании кои ќе вработат лица од етничките заедници

Дејан Дејан
Владата ќе ги субвенционира приватните компании кои ќе вработат Албанци или граѓани од другите помали етнички заедници, најави првиот вицепремиер Артан Груби. Груби додаде дека...
Ковид19 Свет

Мобилните телефони ја пренесуваат заразата, тврдат италијански експерти

Дејан Дејан
Мобилните телефони можат да го пренесат коронавирусот, сугерира истражување спроведена на италијанскиот универзитет „Тор Вергата“ во Рим. Истражувачите, предводени од професорот Џанлорето Д’Ало, откриле дека...
Македонија Топ вести

„Насилство пред Општина Центар“ продолжува на 24 септември со завршни зборови на обвинителството

Дејан Дејан
Судењето за насилствата пред Општина Центар во јуни 2013 година продолжува на 24 септември со завршни зборови на обвинителството, откако на домашното рочиште заврши доказната...
Македонија

Ѓоргиев: Бугарскиот меморандум не е во функција на постигнување успех на заедничката комисија

Дејан Дејан
Барањата и ставовите на Софија длабоко ги еродираат заложбите за добрососедство, а едностраните и исклучиви оценки може да ја направат беспредметна и работата на заедничката...

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе