Категорија : Македонија

Македонија Најважни

Грција останува силен поддржувач на македонската евроинтеграција

Дејан Дејан
Грција останува силен лобист и поддржувач на Северна Македонија во престојниот процес на преговори со ЕУ, додека со членството во НАТО, партнерството на двете земји...
Македонија Најважни

7 починати и нови 163 случаи корона вирус за последните 24 часа

Дејан Дејан
Нови 163 случаи со Ковид-19 од направени 1.721 тестирање, седум починати и 132 оздравени пациенти, регистрира Министерството за здравство во последните 24 часа. Од новорегистрираните ...
Македонија Топ вести

Кои се олеснителните околности во пресудата за сообраќајката кај Млечен

Дејан Дејан
Каење и жалење за стореното како пред судот така и во коресподнеција со оштетените, претрпена траума по сообраќајната незгода и тоа што е родител на...
Македонија Најважни

Пакетот за проширување на дневен ред на ЕК, Бугарија со свои барања за преговарачката рамка за земјава

Дејан Дејан
Пакетот за проширување на Европската унија во кој е вклучен и извештајот за напредокот на Македонија најверојатно ќе се најде на дневен ред на Европската...
Македонија Топ вести

Смртност од корона – Први по број на починaти, втори зад Косово по морталитет

Дејан Дејан
Јавноста се навикна на високиот број на починати од заболените, но лекарите го вклучија црвениот аларм откако меѓу починатите се вброија двајца двесетгодишни пациенти. Дали...
Македонија

Обвинителството ќе го проверува предизборното рекламирање на партиите

Дејан Дејан
Обвинителството  истражува дали се злоупотребени парите на граѓаните кои ги добиваат партиите од буџетот за финансирање на кампањата. Сомнежот на обвинителството е зошто партиите трошеле...
Македонија Топ вести

Кривични пријави по објава на имиња на одбојкари наводно заболени од Ковид-19

Дејан Дејан
Списоци со малолетници – одбојкари  од Струмица наводно позитивни на КОВИД – 19 се врти низ социјалните мрежи и ги вознемирува децата и нивните семејства....
Македонија

Се уште на плата за 160 поранешни вработени во фабриката Тетекс Јарн Лимитед во Тетово

Дејан Дејан
Неуспешна беше и денешната средба на поранешните вработени во фабриката за предиво и волница Тетекс Јарн Лимитед во Тетово со раководството. На барањето да им...
Македонија Топ вести

Состојбата со Преспанско Езеро утре на седница на албанскиот парламент по барање на Стерјовски

Дејан Дејан
По барање на Васил Стерјовски, пратеник од единствената македонска партија во Албанија, Македонска алијанса за европска интеграција МАЕИ на утрешната пленарна седница на парламентот во...

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе