Категорија : Македонија

Ковид19 Македонија Топ вести

Владата одлучи – угостителските објекти ќе работат до 21 часот, а потоа е забрането и групирање на јавен простор

Дејан Дејан
Комисијата за заразни болести препорача, а Владата одлучи – угостителските објекти ќе ги испратат гостите и ќе ги исчистат масите најдоцна до 21 часот. Досега...
Вести Македонија Топ вести

Тројца родени во Австрија, македонски државјани, на листата осомничени за терористичкиот напад со жртви во Виена

Дејан Дејан
Покрај застреланиот Кујтим Фејзулаи, на австрискиот список осомничени за терористичкиот напад во Виена има уште двајца македонски државјани, потврди МВР. 20-годишниот Фејзулаи е роден во...
Вести Македонија

Заев со Курц за терористичкиот напад во Виена

Дејан Дејан
Од владината служба за односи со јавност соопштија дека меѓу премиерите на Австрија и РС Македонија е остварена комуникација во врска со вчерашниот терористички напад...
Вести Македонија

На списокот осомничени за нападот во Виена тројца македонски државјани

Дејан Дејан
Полицијата денеска потврди дека по барање на ЕВРОПОЛ утврдила дека тројца македонски државјани (меѓу кои и застреланиот Фејзулаи) се државјани на РС Македонија. Сите тројца...
Вести Македонија Свет Топ вести

Кујтим Фејзулаи со потекло од тетовски Челопек е терористот од Виена во чиј напад загинаа 4-ца граѓани по улиците на австрискиот главен град

Дејан Дејан
Со потекло од село Челопек во тетовско, во општина Брвеница. Во македонските служби немало податоци за негово екстремистичко однесување. Ова е првичниот профил на Кујтим...
Македонија Топ вести

Хојт Ји: Да се надминат проблемите и С. Македонија да започне преговори што е можно побрзо

Дејан Дејан
Ако Џо Бајден биде избран за претседател на САД ќе ја поддржи интеграцијата на Северна Македонија во Европската Унија, изјави поранешниот американски заменик помошник државен...
Македонија Топ вести

Заев за „CorD“: Целта ни е европеизација на земјата со активирање на брза лента кон ЕУ и динамичен економски раст

Дејан Дејан
Наша цел во овој мандат е да донесеме целосна трансформација и европеизација на Република Северна Македонија. Нашата намера е да ја активираме брзата лента на...
Македонија

Димитров и Османи во Берлин на разговори со Захариева со посредство на Маас и Рот

Дејан Дејан
Вицепремиерот задолжен за европски прашања Никола Димитров и шефот на дипломатијата Бујар Османи престојуваат во посета на Берлин каде вечерва ќе имаат средба со министерката...
Вести Македонија

Скопските пожарникари и Шилегов никако до договор, најавија протест пред Влада

Дејан Дејан
Се видоа, но ниту се поздравија ниту пак седнаа да се договорат. Пожарникарите денеска повторно на протест пред канцеларијата на градоначалникот Шилегов. Бараат одговор на...
Вести Македонија

Вработен во битолски „Сју Рајдер“ го донел вирусот, заразил 12 штитеници

Дејан Дејан
Центарот за јавно здравје започна комплетен скрининг во геријатриската установа „Сју Рајдер„ во Битола, каде коронавирусот е потврден кај 12 пацинети. Можно е бројката на...

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе