Во Франција 181 лице пуштени од карантин поради коронавирусот

Првата група француски државјани, кои се евакуирани од кинескиот град Вухан, пуштени се денеска од карантин на азурниот брег по две недели. Никој од 181 лице не е позитивен на...

Повеќе од 1.300 починати од Ковид-19, се повеќе заразени лекари

Бројот на жртви од новиот коронавирус се искачи на 1.383, а регистрирани се 5.090 нови случаи, што е рекорден број. Со Ковид-19 се заразени вкупно 64.435 лица во повеќе од...

Макрон бара Косово да ги укине таксите за Србија

Францускиот претседател Емануел Макрон упати писмо до косовскиот премиер Албин Курти во кое му честита за изборот на функцијата и притоа бара укинување на таксите на српските производи за да...

Албанија: По земјотресот се уште во шатори се сметени над 10.000 лица

Министерот за обнова,Арбен Ахметај, изјави дека по разорниот земјотрес, што Албанија ја погоди утрото на 26 ноември, се уште во шатори се сместени 10.023 лица,додека 12.000 добиваат бонус за станарина...

Британскиот министер за финансии поднесе оставка, Џонсон разреши четворица министри

Британскиот министер за финансии  Саџид Џавид денеска поднесе оставка, седум недели по Брегзит и еден месец пред да го достави  годишниот буџет до Владата. Портпаролот на Џавид потврди дека тој...

Еден македонски државјанин на „Дајмонд Принцес“ заболен од коронавирус

Еден од тројцата македонски државјани кои се наоѓаат во карантин на крузерот “Дајмонд Принцес” во јапонското пристаниште Јокохама е заболен од коронавирусот, потврдија од министерството за здравство и министерството за...

Крузерот „Вестердам“, чие закотвување беше одбиено од пет азиски земји, пристигна во Камбоџа

Крузерот „Вестердам“, чие пристигнување досега го одбија пет азиски и пацифички земји од страв од ширење на вирусот COVID-19, конечно се закотви во Камбоџа, каде 2.200-те патници ќе бидат ставени...

Претседавачот со демократите во Ајова поднесе оставка по скандалот со броењето на гласовите

Претседавачот на Демократската партија во американската сојузна држава Ајова, Трој Прајс, поднесе оставка заради лошата организација на партискиот кокус на кој се избираше претседателскиот кандидат на оваа партија од оваа...

Во исламска држава војувале 1.200 терористи од Балканот

Вкупниот број борци на џихадистичката група Исламска држава, кои се со потекло од Западен Балкан е поголем од 1.200, од кои 350 се од БиХ, се наведува во проценките на...

Нови 44 случаи на коронавирус на крузерот кај Јапонија, вкупно 218 лица

Уште 44 лица на крузерот „Дајмонд принцес“, кој е закотвен во близина на градот Јокохама, се заразени од новиот коронавирус, соопшти денеска јапонското Министерство за здравство. Со тоа бројот на...