Фаучи: САД се на вистинскиот пат, но епидемијата засега не е под контрола

Водечкиот епидемиолг на САД, д-р Ентони Фаучи, денеска на сослушување пред Комисијата за здравство, образование, труд и пензии во Сенатот изјави дека САД се на вистинскиот пат, но дека епидемијата...

Русија втора по бројот на заболени, меѓу нив и портпаролот на Путин, Дмитриј Песков

Со регистрирање на над 10.000 заболени секој ден во изминативе 10 денови, Русија се искачи на второто место по бројот на заболени од Ковид-19. Руските медиуми денеска соопштија дека меѓу...

ЕК утре ќе објави препораки за укинување на граничните рестрикции во ЕУ и Шенген

Иако документот сѐ уште не е достапен и не е исклучено да претрпи измени до објавувањето, експертите од Европската комисија (ЕК) денеска ги брифираа новинарите за главните препораки кои ќе...

Во Франција нема да има верски обреди до 29 мај – Во Калифорнија отворана фабриката Тесла

И покрај барањата на сите верски заедници, во Франција до 29 мај не се дозволени верски обреди, датум кој се совпаѓа со верскиот календар на христијанската, муслманската и еврејската верска...

Коби Брајант не загина по вина на пилотот, тврдат адвокатите

Адвокатите на загинатиот пилот Ара Зобајан тврдат дека тој не е виновен за несреќата на хеликоптерот во која загинаа девет лица, меѓу кои и Коби Брајант, јави Си-Ен-Ен. – Во...

Германија ќе издвои 750 милиони евра за вакцина против Ковид-19

Германската Влада стави на располагање 750 милиони евра за да го забрза процесот на   производството и развој на вакцина против новиот коронавирус. Германската министерка за образование и развој, Ања Карлицек,...

Европа претпазливо ги олабавува мерките за корона вирусот

Со надеж дека олеснувањето на реститриктивните мерки нема да доведат до појава на втор бран од корона вирусот, дел од европските држави им дозволија на своите граѓани одредени мали задволства....

Короната одново се појавува во Јужна Кореа и Кина, а Европа го отпушта ременот на безбедност

Короната одново се појавува во Јужна Кореа и Кина, а Европа го отпушта ременот на безбедност Вухан повторно е центар на светот во очите на здравствените работници. Корона вирусот кој...

Претседателката на ЕК најави можност за почнување правна постапка против Германија

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен денеска изјави дека правото на ЕУ е надредено на правата на националните држави и дополни дека е можна постапка против Германија поради...

Германија: Насилство на протести против мерките воведени поради коронавирусот

Германската полиција денеска соопшти дека повеќе од сто лица биле приведени на протестите против рестриктивните мерки воведени за да се спречи ширењето на новиот коронавирус, откако некои од митинзите што...