Трамп прво наредил па потоа го откажал воениот напад врз Иран

Американскиот претседател Доналд Трамп наредил одмазндичкнапади врз Иран по соборувањето на американското беспилотно летало од страна на Иранците но брзо се предомислил, тврдат американските медиуми. Првичната рекација на Трамп по...

Трамп нареди, а потоа го откажа нападот врз Иран

Американскиот претседател Доналд Трамп одобри напад врз Иран поради соборување на американското беспилотно летало, но по неколку часа тој се повлече и го откажа нападот, пишува „Њујорк тајмс”. Трамп, како...

Шефовите на држави и влади не се договорија за новите лидери на ЕУ

Шефовите на држави и влади синоќа не постигнаа договор за новиот состав на Европската комисија и нејзиниот претседател. Единствено сигурно од вчерашната дебата во Брисел е дека од кандидатската листа...

Франција, Германија, Велика Британија и Русија ќе го спасуваат нуклеарниот договор

Високи претставници на Иран, Франција, Германија, Велика Британија, Кина и Русија ќе се состанат на 28 јуни во Виена да разговараат за тоа како да го спасат нуклеарниот договор до...

Продолжуваат антивладините протести во Хонг Конг

Неколку стотици луѓе денеска повторно протестираа во Хонг Конг барајќи оставка од премиерката Кери Лам. Тоа е една од најголемите политички кризи во Хонг Конг во последните десетина години. Протестите...

Борис Џонсон го зголеми водството во трката за нов лидер на британските конзервативци

Борис Џонсон го зголеми своето водство по третиот круг гласање на конзервативните пратеници за наследник на Тереза Мај како лидер на партијата. Секретарот за меѓународен развој, Рори Стјуарт, за кој...

Премиерот Рама со протест дочекан во Лондон

Албаскиот премиер Еди Рама со протест бил пречекан во Лондон, каде се наоѓа во официјална посета. Според албанските медуми членови на огранокот на албанската опозициска Демократска партија (ПД) во Лондон,...

Продолжува гласањето за наследник на Тереза Меј

Вториот круг од гласањето за избор на нов лидер на британската Конзервативна партија продолжува денеска во Парламентот. Конзервативните пратеници ќе се изјаснат со тајно гласање, а резултатите се очекуваат попладнево....

Дванаесет мигранти се удавија во близина на Бодрум

Најмалку 12 мигранти се удавиле вчера кога чамецот, со кој сакале да стигнат до Грција, потонал кај брегот на Турција. Спасени се 31 мигрант, соопшти турската крајбрежна стража. Чамецот се...

Морси погребан во тајност

Поранешниот египетски претседател Мохамед Морси, кој вчера почина во текот на судењето, денеска е погребан во тајност во Каиро. Исламистичкото движење Муслиманско братство синоќа соопшти дека смртта на Морси всушност...