Белград се надева за обновување на дијалогот со Приштина, по победата на опозицијата

Опозицијата победи на предвремените избори на Косово и направи пресврт во досегашната политика. Тесна победа извојува движењето Самоопределување на Албин Курти. Победата дојде најмногу од гласовите од дијаспората, кои, кога...

Белград се надева за обновување на дијалогот со Приштина, по победата на опозицијата

Опозицијата победи на предвремените избори на Косово и направи пресврт во досегашната политика. Тесна победа извојува движењето Самоопределување на Албин Курти. Победата дојде најмногу од гласовите од дијаспората, кои, кога...

Ќе успее ли новата косовска влада да најде заеднички јазик со Белград?

Опозицијата победи на предвремените парламентарни избори на Косово и направи пресврт во досегашната политика. Додека се броеа гласовите, водеше Демократскиот сојуз, но откако пристигнаа и гласовите од дијаспората, тесна победа...

Се појави и втор свиркач против Трамп

Во процесот за смена на американскиот претседател Доналд Трамп се случи изненадување бидејќи се појави и втор свиркач, соопштија адвокати кои го застапуваат првиот свиркач. Адвокатот Марк Заид рече дека...

Најголемиот сериски убиец во САД убил најмалку 50 луѓе

САД најверојатно го пронајдоа најголемиот сериски убиец во својата историја, Самуел Литл (79), кој признал 93 убиства. Сојузната полиција (ФБИ) досега потврдила 50. Повеќето од жртвите на Самуел Литл од...

Џонсон побара од Макрон да го „протурка“ договорот за Брегзит

Британскиот премиер Борис Џонсон побара од францускиот претседател Емануел Макрон да „протурка“ да се обезбеди договор за брегзит, соопшти синоќа кабинетот на Џонсон. Џонсон исто така му рече на Макрон...

Вучиќ: Подготвен сум за дијалог со Албанците, па дури тоа да е и Курти

Српскиот претседател Александар Вучиќ, доцна синоќа на вонредно обраќање пред јавноста изјави дека Српска листа на денешните предвремени парламентарни избори во Косово, остварила најубедлива победа во својата историја, додавајќи дека...

Опозицијата победи на парламентарните избори во Косово

Двете досегашни опозициски партии во Косово, Движењето Самоопределување (ВВ) и Демократскиот сојуз на Косово (ДСК), според официјалните податоци на Централната изборна комисија (ЦИК), победија на вонредните парламентарни избори што се...

Самоопределување води на предвремените избори во Косово

На денешните предвремени избори во Косово најмногу гласови освоија Самоопределување 26,02 и Демократскиот сојуз со 25,03, покажуваат официјалните резултати на Централната изборна комисија. Според 80 проценти од обработените гласачки места...

Зехофер предупреди на опасност од нов бегалски бран

Германскиот министер за внатрешни работи Хорст Зехофер предупреди на опасност од нов бегалски бран во ЕУ кој би можел да го надмине оној од 2015 година, укажувајќи на потребата да...