СЗО: Пандемијата на Ковид-19 во Азија не е завршена

Светската здравствена органзиација денеска предупреди дека пандемијата на ковид-19 во Азија и Пацификот е далеку од завршена. Според нив иако вниманието е префрелно на новите епицентри Европа и Северна Америка,...

Франција предупредува на сериозни последици од терапијата за ковид-19

Терапијата за ковид-19 да не се зема на своја рака бидејќи можат да предизвикаат сериозни несакани последици, предупреди француската Агенција за лекови (АНСМ). Според Агенцијата лековите за Ковид-19 кои се...

„Американ ерлајнс“ побара 12 милијарди долари државна помош

Компанијата „Американ ерлајнс“ потврди дека побарала 12 милијарди долари финансиска помош од американската Влада поради кризата со новиот коронавирус. Во електронската порака испратена до вработените, компанијата наведува дека со помошта...

Курц: Од ЕУ не добивме ниту еден добар предлог

Австрискиот канцелар Себастијан Курц упати критика кон Европска унија поради начинот на борба против новиот корнавирус, истакнувајќи дека Брисел немал ниту еден добар предлог за соочиување со проблемот. „Ако Брисел...

Грција го затвори за движење шеталиштето покрај морето во Солун

Грција го затвори шеталиштетот покрај морето во Солун. Заменик министерот за цивилна заштита на Грција Никос Хардаљас, соопшти дека шеталиштето во Солун ќе биде затворено преку недела од 14 до...

Научна студија: Мерките на европските влади досега спасиле повеќе од 59 000 човечки жртви

Нова студија за епидемијата на корона вирусот во 11 Европски држави посочува дека околу 59 000 човечки животи се спасени заради мерките на нивните влади. Научниците од Империјалниот колеџ во...

Кралот на Тајланд Рама X се самоизолирал во германски хотел со придружбата која сочинува и 20 конкубини

Контроверзниот тајландски крал Маха Вајиралонгкорн се самоизолирал во луксузен хотел во Гармиш-Партенкирхен на Алпите, заедно со придружбата. Сите хотели во тој регион беа затворени поради коронавирусот, но портпаролот на локалниот...

Вонредна месечна финансиска помош од 800 евра за 1,7 милиони вработени во Грција

Вонредната финансиска помош од 800 евра се проширува на уште многу вработени и може да ја добијат 1,7 милиони вработени, покривајќи 81 отсто од вкупниот број вработени во приватниот сектор,...

Пожарникари и спуштиле слушалка на Меркел

Германската канцеларка Ангела Меркел се обидела телефонски да им се заблагодари на пожарникарите за нивниот придонес за време на кризата со пандемијата на коронавирусот, но командантот на противпожарната служба и...

Централ Парк во Њујорк стана полска болница со шатори. Светот ги заострува мерките, половина планета под силни мерки и карантин

Светот ги заострува мерките во бората против корона вирусот. САД очекува 100, 000 починати, Централ Парк станува полска болница, во Москва карантин, смртноста се искачува во Шпанија. Над 730 илјади...