Иран и Велика Британија размениле документи за ослободување на нафтениот танкер „Грејс 1“

Првиот човек на иранската Организација за поморски сообраќај и пристаништа, Џалил Еслами, денеска  изјави дека со Велика Британија се разменети некои документи за ослободување на супертанкерот „Грејс 1“, што превезуваше...

Тајфунот Лакима во Кина усмрти 33 лица, 16 исчезнати

Најмалку 33 лица загинаа, а 16 се пријавени како исчезнати во напливот на тајфунот Лекима, кој го зафати источниот дел на Кина, јужно од Шангај. Спасувачките екипи со гумени чамци...

Нападот на џамијата во Осло полицијата го третира како обид за тероризам

Норвешката полиција соопшти дека вооружениот напад во џамија во предградието Осло е „обид за тероризам“. Полицијата соопшти дека првите наоди од истрагата посочиле дека напаѓачот имал екстремни десничарски погледи, бил...

Многу неодговорени прашања за самоубиството на Епстајн

Федералното биро отвори официјална истрага за самоубиството на Џефри Епстајн милијардерот обвинет за сексуално злоставување на малолетни девојки. Безживотното тело на Епстајн беше откриено во неговата ќелија вчера утрото а...

Росатом призна постоење на нуклеарни елементи на експлозијата

Руската државна нуклеарна корпорација Росатом призна дека во експлозијата која се случи во четвртокот на полигонот за воени тестирања во регионот Архангелск имало нуклеарни елементи. „До пожарот и експлозијата во...

Туркања на демонстрантите и обезбедувањето пред Претседателството на протестите „1 од 5 милиони“

Синоќа во Белград се одржа 36-ти по ред протест на граѓаните „1 од 5 милини“, на кој на крајот на протестот, пред Претседателството кое е официјално седиште на Александар Вучиќ...

На протестите во Москва 50.000 лица побараа слободни избори

Околу 50.000 лица се собраа на вчерашните протести во Москва против исклучувањето на независни кандидати од локалните избори во септември. Дозволениот собир беше ограничен на една московска авенија и мина...

Милијардерот Епстajн обвинет за сексуално злоставување се самоуби во притвор

Џефри Епстајн, милијардер и сопственик на инвестициски фонд, обвинет за педофилија и злоставување малолетни лица, изврши самоубиство во Казнено-поправниот центар Метрополитен во Менхетн. Неговото тело било најдено во безживотна состојба...

Данчила: Силување и педофилија во Романија ќе се казнува со доживотен затвор

Романија итно ќе воведе нов закон со кој се изрекува доживотен затвор за силување и педофилија, изјави денеска романската премиерка Виорика Данчила. Изјавата доаѓа откако ДНК-тестовите потврдија дека киднапираната девојка...

Болсонаро: Криминалците ќе умираат на улиците како бубашваби

Претседателот на Бразил Жаир Болсонаро најави нов построг закон против криминалците. Ултрадесничарскиот бразилски претседател Болсонаро изрази надеж дека криминалците „ќе умираат на улиците како бубашваби“ по новиот закон кој бара...