Вилијам Вокер одбил да прими одликување од Тачи

Поранешниот американски дипломат и некогашен шеф на Косовската верификациска мисија на ОБСЕ, Вилијам Вокер не се согласил косовскиот претседател Хашим Тачи да му даде одликување за време на одбележувањето на...

Абас: САД повеќе нема да бидат посредници меѓу Израел и Палестинците

Палестинскиот лидер Махмуд Абас, ги оквалификува како „срамни“ заканите кои Вашингтон ги упати кон Палестинците. На синоќешната вонредна седница на Централниот совет на Палестинска ослободителна организација (ПЛО) во Рамалах, Абас...

Лавров: „Турски поток“ ќе продолжи кон Европа само со „железни гаранции“ од ЕУ

Бугарија е решена да ја преразгледа можноста за приклучување на гасоводот „Турски поток“, но Русија ќе ја продолжи трасата кон Европа, само доколку добие „железни гаранции“ од Европската комисија дека...

Танкерот кој потона во Источнокинеското Морe излеа нафтена дамка долга 16 километри

Иранскиот танкер за нафта, кој потона во Источнокинеско Море, предизвика истекување на нафта од 16 километри, објавија денеска кинеските медиуми. Според Кинеската централна телевизија, петното е широко од два до...

Најмалку 15 лица ранети во тепачка со ножеви во руско училиште

Бројот на повредени во тепачката со ножеви во средното училиште се искачи на 15, од кои 12 се хоспитализирани, соопшти локалната власт на Перм. Претходн,о руските медиуми објавија дека во...

Две лица загинаа, десетици повредени во земјотресот во Перу

Најмалку две лица загинаа, десетици се повредени, а 17 се сметаат за исчезнати во земјотресот со јачина од 7,1 степен по Рихтеровата скала, кој денеска го погоди Перу. Двајцата загинати...

Паника на Хаваи по лажното предупредување за ракетен напад

„Балистичка ракета на пат кон Хаваи. Итно барајте засолниште. Ова не е вежба“, ваква порака на своите мобилни телефони добија жителите на пацифичкиот остров од системот на Агенцијата за управување...

Рохани: САД не успеаја да го уништат иранскиот нуклеарен договор

САД не успеаја да го уништат нуклеарниот договор меѓу Техеран и шесте светски сили, што претставува „долгорочна победа за Иран“, изјави иранскиот претседател Хасан Рохани. - Американските власти не успеаја...

Турските сили гранатираа позиции на Курдите во Сирија

Турската армија денеска одново ги гранатираше позициите на припадниците на Силите за заштита на народот на сириските Курди во реонот на Африн во северна Сирија. Тоа е втор турски артилерски...

Земјотрес од 7,3 степени во Перу

Земјотрес со интезитет од 7,3 степени според Рихтеровата скала е регистриран денеска во крајбрежјето на југозападниот дел на Перу. Американскиот геолошки институт соопшти дека земјотресот се случил во 9:18 часот...