Протест против еколошките проблеми- голи велосипедисти во Лондон

Стотина велосипедисти учествуваа во Светското возење на велосипед 2019 во центарот на Лондон. На годинешната парада можеше да се видат храбри луѓе кои излегле на улица без својата облека во...

Борис Џонсон: Му спуштив телефон на Трамп, мислев е шега

Поранешниот британски министер за надворешни работи и сегашен кандидат за премиер на таа земја Борис Џонсон изјави дека американскиот претседател Доналд Трамп, при неодамнешната посета на Лондон, се обидел со...

По 16 години бегство, уапсен еден од најбараните убијци во Европа

Уапсен е еден од најбараните убијци во Европа. По 16 години бегство, Кристофер Гест Мор, уапсен e во Малта за брутално убиство извршено во Велика Британија. Тој  го претепал до...

Наместо дијалог со опозицијата – Рама отвори нов фронт со претседателот Мета

Власта на мирни предизборни митинзи во внатрешноста на Албанија, опозицијата на насилни протести во престолнината. Рама отвори нов фронт овој пат со претседателот Мета. Земјата која чека препорака за почеток...

Протест „1 од 5 милиони“ во Белград-На однапред украдени избори не излагаме

Во Белград, Нови Сад и Ниш, синоќа се одржаа 27-мите граѓански протести „1 од 5 милиони“ против власта на претседателот Александар Вучиќ, со кои се одбележаа шест месеци откако тие...

Борис Џонсон: Нема да им платам на ЕУ 39 милијарди фунти за брегзит

Поранешниот британски министер за надворешни работи Борис Џонсон, фаворит за нов британски премиер, рече дека ќе одбие  да плати „сметка за разводот“ од 39 милијарди фунти ако ЕУ не понуди...

Десетина деца повредени во забавен парк во Шпанија

Најмалку 28 лица, повеќето од нив деца, беа повредени денеска во несреќа во забавниот парк Сан Хозе де ла Ринконада во близина на Севиља, соопштија шпанските власти. Според тамошните медиуми,...

Тројца мртви и еден потешко повреден во бура во Франција

Франција почна да пресметува штетите по моќната бура што ја погоди земјата и во која загинаа три лица, а илјадници домаќинства останаа без струја. Тројца спасувачи од француската поморска служба...

Мексико и САД се договорија, Трамп на „неодредено“ се откажа од зголемување на царините

Мексико се согласи да прими повеќе мигранти кои бараат азил во САД во периодот додека азилантите ќе ја чекаат одлуката на американските власти за нивните случаи, се наведува во заедничката...

Опозицијата најавува протест за „ослободување“ на Албанија, полицијата под целосна мобилност, американската амбасада советува внимателност

Обединетата албанска опозиција вечерва ќе го одржи осмиот „национален протест“ со почеток во 19 часот пред Владата во Тирана, за кој очекува да биде најмасовен до сега, но според медиумите...