Обраќањето на Макрон потврди дека „Жолтите елеци“ изнудија целосна промена во економската политика на владата

По четири недели насилни протести и вандализам, синоќа францускиот претседател Емануел Макрон призна дека и тој самиот придонел кон растечкиот гнев во француското општество. Во телевизиското обраќање до нацијата Макрон...

Тереза Меј го спасува Брегзитот

Со одложувањето на гласањето во парламентот Тереза Меј си купи дополнително време и отпатува на средби со европските лидери во обид да го спаси Брегзитот. На пат кон Брисел во...

Тереза ​​Меј на средба со ЕУ лидерите во обид да го спаси Брегзит

Откако ненадејно го одложи гласање за договорот во британскиот Парламент закажано за денеска британската премиерка Тереза ​​Меј итно замина за Брисел каде ќе ги убедува европските лидери Велика Британија да...

ЕК ќе ги разгледа буџетските последици од најавените мерки на Макрон

Европската комисија ќе ги разгледа внимателно буџетските последици од мерките објавени синоќа од страна на францускиот претседател Емануел Макрон, со цел да го смири гневот на „жолтите елеци“. Од комисијата...

Меј го откажа гласањето за договорот за Брегзит во Парламентот

Британската премиерка Тереза Меј реши да го откаже гласањето во Парламентот за договорот за Брегзит, што требаше да се одржи утре, затоа што, предлог договорот „би бил одбиен со значително...

Британија може да се предомисли за Брегзитот, Меј го одлага гласањето во парламентот

Британија може да се предомисли за Брегзитот без да бара дозвола од другите 27 земји – членки на ЕУ. Значи Британија може сама да одлучи да остане во ЕУ под...

Европа протестира – Од Париз и Брисел преку Будимпешта, до Тирана и Белград

1848-та, 1918-та, 1968, и актуелната 2018-та. Има нешто револуционерно и бунтивничко во осмицата на крајот на годините, што ги обидува европјаните во социјалниот бес и протести. Зимата на социјалниот бес...

„Жолтите елеци“ во напад врз Макрон – Солзавец и гумени куршуми го блокираат патот до Елисејската палата

Револуционерна сабота на улиците на Париз, каде се евоцираат 1789 - Француската револуција, Бунтот од мај 1968 година и актуелните протести. Се збори дека ова е конечниот напад врз политиката...

И по Меркел, Меркел – Миленичката Каренбауер избрана за наследник и нов лидер на ЦДУ

„Не бев родена како канцелар или како партиски лидер, секогаш сакав мојата владина и партиска работа да ја вршам достоинствено, и еден ден да ве напуштам со достоинство“, рече канцеларката...

Анегрет Крамп Каренбауер избрана за нов лидер на ЦДУ

Германската владејачка партија ЦДУ ја избраа Анегрет Крамп Каренбауер, за нов лидер на партијата, но Ангела Меркел засега останува на канцеларкото место. Каренбауер беше избрана со 517 од 999 гласови...