Од 3 јуни Италија ги отвора границите меѓу сите региони

Во Италија нема критични епидемиолошки подрачја, генерално ситуацијата е добра и како што беше планирано од 3 јуни можат да се отворат сите граници меѓу 20-те италијански региони, заклучи Цивилната...

Меркел ја одби поканата на Трамп во живо да присуствува на самитот на Г7

Германската канцеларка Ангела Меркел не ја прифати поканата на американскиот претседател Доналд Трамп во живо да присуствува на самитот на Г7 кој ќе се одржи во Вашингтон кон крајот на...

Кинескиот парламент го усвои спорниот закон за Хонг Конг

Полиција го чуваше законодавниот совет на Хонг Конг, додека делегатите во Националниот народен конгрес на Кина дигнаа рака и го изгласаа спорниот Законот за национална безбедност, според кој поткопувањето на...

Француската Влада ќе ја образложи втората фаза за ублажување на мерките

Францускиот премиер Едуар Филип попладнево ќе ја претстави втората фаза за ублажување на рестриктивните мерки, која ќе започне на 2 јуни. Благодарејќи на здравствената ситуација која се подобрува, и вториот...

Трамп се закани со затворање на копманиите кои ги контролираат социјалните медиуми

Трамп се закани дека ќе ги затвори социјалните медиуми, откако Твитер стави предупредување на пораката на американскиот претседател Доналд Трамп, во која тој без докази тврдеше дека гласачките ливчиња испратени...

Латинска Америка – новиот центар на корона вирусот, Европа со 750 милијарди евра за спас на економиите

Новото жариште на корона вирусот е Латинска Америка. Регионот во моментов на дневно ниво пријавува повеќе заболени од САД и Европа заедно. Освен Бразил, каде здравствениот систем е пред колапс,...

Џентилони: Фондот за економско опоравување 750 милијарди евра

Европската комисија денеска предложи формирање фонд од 750 милијарди евра за да и помогне на економијата да се опорави од последиците на пандемијата на новиот коранвирус, објави на Твитер економскиот...

Здравствениот систем во Бразил пред колапс

Здравствениот систем на Бразил, најпогодената јужноамериканска земја од коронавирусот е пред колапс. Честопати се случува пациенти заболени со новиот коронавирус да ја делеат болничката соба со починат пациент од истиот...

ЕУ ги отвора границите – СЗО предупредува од нов можен бран

Светската здравствена организација предупредува од нив можен бран од епидемијата од Ковид – 19, но владите на европските земји се нетпеливи, пред почетокот на туристичката сезона 2020 ги креваат рампите...

Јавните тоалети и писоари ќе се менуваат за пост-ковид19 ерата, британски размислувања

Корона вирусот и ризикот дека опасниот вирус се шири и преку јавни тоалети, предизвика предлози за менување на уредувањето на тоалетите. Најдалеку отиде Велика Британија, каде директорот на тамошната Асоцијација...