И премиерот на Северна Рајна Вестфалија најави кандидатура за лидер на ЦДУ

Премиерот на германската покраина Северна Рајна Вестфалија Армин Лашет денеска најави дека е подготвен да се кандидира за шеф на ЦДУ на партискиот конгрес закажан за 25 април. Христијанско –...

Состанок кај Пахор за можноста од формирање нова словенечка Влада

Претседателот на Словенија Борут Пахор денес одржува состаноци со неколку политички партии кои се обидуваат да состават ново парламентарно мнозинство, а со тоа и нова влада. Според се уште непотврдени...

Најмалку 18 деца се повредени од влетувањето на автомобил во карнавалската поворка во германскиот град Волкмарсен

Според најновите информации од полицијата во германскиот град Волкмарсен, меѓу 52-та повредени во вчерашниот инцидент кога автомобил влета во луѓето кои учествуваа во карневалска поворка, дури 18 се деца, јавија...

Во Кина нови 508 заразени од коронавирус, во Јапонија почина уште еден патник од бродот „Дајмонд Принцес“

Во Кина во текот на вчерашниот ден има 508 новопотврдени случаи на заразени од коронавирус. Вкупниот број потврдени случаи во континентална Кина изнесува 77.658, објави денеска Националната комисија за здравство...

Новата методологија за пристапни преговори пред министрите на ЕУ

Министрите за надворешни работи на ЕУ денеска во Брисел ќе разговараат за новата методологија за пристапни преговори предложена од Европската Комисија (ЕК), но нема да носат заклучоци додека не се...

Решение за блискоисточниот конфликт е формирање на две држави, порачуваат ОН

Советот за безбедност на Обединети нации синоќа ја повтори својата поддршка за решавање на израелско-палестинскиот конфликт со формирање на две држави. Првпат ОН се огласува за израелско-палестинското прашање откако американскиот...

Лончар: Болниците и касарните во Србија подготвени доколку се појави коронавирусот

Доколку се појави новиот коронавирус во Србија, нема да биде крај на светот, бидејќи сме подготвени да реагираме, изјави српскиот министер за здравство Златибор Лончар. Разговарав со министерот за одбрана...

СЗО уште еднаш нагласи дека лукот не помага против коронавирусот

Светската здравствена организација (СЗО) почна борба против гласините, полувистините и дезинформациите поврзани со коронавирусот. Под мотото „Мит бастерс“ (Myth busters) на веб-страницата на СЗО, меѓу другото, се укажува дека лукот...

Уште една жртва на Ковид-19 во Италија

Во Италија почина и петтата жртва на новиот коронавирус, соопшти денеска шефот на државната служба за цивилна заштита Анџело Борели. Тој информира дека со Ковид-19 досега се заразени 219 лица,...

Епидемијата на новиот коронавирус се заканува да премине во пандемија

Се поголемиот број заразени со новиот корона вирус надвор од Кина ги зголемува ставовите дека светот го очекува пандемија. Кина се уште има најмногу инфицирани и починати, но се поголем...