Мета на прес-конференција ќе ги објасни причините за одложување на изборите во Албанија

Албанскиот претседател Илир Мета, откако реши да го одложи датумот на локалните избориза денеска претпладне најави вонредна прес конференција. Дел од медиумите наведуваат дека освен причните за донесувањето на одлуката,тој...

Столтенберг: Бомбардирањето врз СРЈ беше легитимно и неопходно

Историјата покажа дека бомбардирањето на СРЈ во 1999 година беше неопходно и легитимно бидејќи го прекина насилството, а бегалците можеа да се вратат дома, додека КФОР помогна да се создаде...

Ципрас попладнево ќе побара од Павлопулос предвремени парламентарни избори

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, попладнево од претседателот на Грција, Прокопис Павлопулос ќе  побара распуштање на Парламентот и објавување предвремени парламентарни избори, што ќе се одржат на 7 јули, јави дописничката...

Голем пожар во Лондон – 100 пожарникари го гаснат огнот

Во источниот дел од Лондон денеска изби пожар во станбен блок кој зафати станови од подземјето до шестиот кат, објави на „Твитер“ локалната противпожарна бригада. „Ројтерс“ пренесе дека на местото...

Ескалација на политичката криза во Молдавија

Шаторите на демонстрантите се поставени пред законодавниот дом, ескалација на политичката криза во Молдавија, новоименуваниот претседател Павел Филип го распушти парламентот и распиша предвремени избори во септември. Филип, поранешниот премиер,...

Протест против еколошките проблеми- голи велосипедисти во Лондон

Стотина велосипедисти учествуваа во Светското возење на велосипед 2019 во центарот на Лондон. На годинешната парада можеше да се видат храбри луѓе кои излегле на улица без својата облека во...

Борис Џонсон: Му спуштив телефон на Трамп, мислев е шега

Поранешниот британски министер за надворешни работи и сегашен кандидат за премиер на таа земја Борис Џонсон изјави дека американскиот претседател Доналд Трамп, при неодамнешната посета на Лондон, се обидел со...

По 16 години бегство, уапсен еден од најбараните убијци во Европа

Уапсен е еден од најбараните убијци во Европа. По 16 години бегство, Кристофер Гест Мор, уапсен e во Малта за брутално убиство извршено во Велика Британија. Тој  го претепал до...

Наместо дијалог со опозицијата – Рама отвори нов фронт со претседателот Мета

Власта на мирни предизборни митинзи во внатрешноста на Албанија, опозицијата на насилни протести во престолнината. Рама отвори нов фронт овој пат со претседателот Мета. Земјата која чека препорака за почеток...

Протест „1 од 5 милиони“ во Белград-На однапред украдени избори не излагаме

Во Белград, Нови Сад и Ниш, синоќа се одржаа 27-мите граѓански протести „1 од 5 милиони“ против власта на претседателот Александар Вучиќ, со кои се одбележаа шест месеци откако тие...