Лешочкиот манастир и МПЦ ќе станат најбогати сопственици на деловен простор!?

Доколку фирмите сопственици на градежно земјиште „Обновители“ и М.Г „Фешн“ успеат да ги изградат 60-те катниците во Општина Центар, лешочкиот манастир во Тетовско, игуменот Отец Теодосиј и Македонската православна црква...

Русија пак најави дека за Договор за името ќе расправа Советот за безбедност

Преспанскиот договор ќе се разгледува на Советот за безбедност на ОН. Ова денеска на твитер го најави постајаниот претставник на Русија во ОБСЕ, Александр Лукашевич, кој освен за спорот за...

Независните пратеници од ВМРО-ДПМНЕ ќе му понудат на координативното тело предлог закон за амнестија

Целосна амнестија за индирекните учесници во настаните од 27 април и наоѓање правни можности за евентуална преквалификација на делата на дирекно инволвираните, се дел од предлозите кои независната пратеничка група...

Собранието ќе одлучува за имунитетот на Груевски

Никола Груевски се уште го има пратеничкиот мандат, но неговиот имунитет е разнишан. Кривичниот суд побара од Собранието одземање на имунитетот врз основа на мерката притвор што му е изречена...

Заврши преслушувањето на разговорите во „Титаник“, во седум јавноста беше исклучена

Со преслушување на околу 50 снимени разговори како доказен материјал во предметот „Титаник“ на Специјалното јавно обвинителство заврши денешното рочиште во Кривичниот суд во Скопје. За седум разговори јавноста беше...

Собранието не го прифати предлог законот за амнестија

Собранието со 59 гласа „против“ и 25 „за“ не го прифати предлог законот за амнестија што го поднесе пратеничката група на ВМРО – ДПМНЕ и Коалицијата „За подобра Македонија“. Пратениците...

Ресторанот „Мечка“ изгоре во Дебар Маало

Ресторан на улицата „Дане Карпчев“ бр. 1 во скопската населба Дебар Маало ноќеска околу три часот изгоре во пожар. Опожарени се 250 метри квадратни површина. Пожарникарите интервенирале со 18 пожарникари и...

„Титаник“ продолжи со преслушување „бомби“

Во Кривичниот суд во Скопје претпладнево со преслушување на снимените разговори почна денешното рочиште за предметот „Титаник“ на СЈО. На денешното рочиште присутни се Миле Јанаиески и Кирил Божиновски кои...

Апелација ќе одлучува за притворите на Јанакиески и Божиновски

Во Апелацискиот суд Скопје денеска ќе се одржат јавни седници за притворите на поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески и поранешниот генерален секретар на Владата, Кирил Божиновски. Јанакиески...

Продолжува судењето за „Титаник“

Со преслушување на снимените разговори денеска во Кривичниот суд треба да продолжи судењето за предметот  „Титаник“ на Специјалното јавно обвинителство. На минатото рочиште беа преслушани околу 80 разговори во периодот...