Нимиц: Време е за одлуки

Вереме е за одлуки, е пораката која ја испрати посредникот во спорот за името Метју Нимиц по денешната средба со шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас. Тој од Коѕијас ги...

Николовска: Не може да се води амандманската расправа за законот за јазиците

Правните експерти со дилеми околу амандманската расправа за законот за јазици. Тврдат дека ваква  ситуација се случува прв пат во нашето законодаство. Толкувањата се различни. Дел од уставните судии кои...

Формално-правни игри за да се одбегне амандманската расправа за Законот за употреба на јазиците

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, најави можност, за илјадниците амандмани на ВМРО-ДПМНЕ воопшто и да не се расправа на пленарна седница. На денешниот брифинг со новинарите, рече дека, до крај...

Се преведуваат амандманите за законот за јазици

Повеќе од 35.000 амандмани на Законот за јазиците кои ги поднесе опозицијата се кај собраниските служби кои треба да ги преведат на Албански јазик за да може да се расправа...

Обвинетите во предметот „Топлик“ во судница, „Труст“ одложен

Во Кричниот суд денеска треба да се одржи судење за предметот на СЈО „Топлик“, во кој осомничени се поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески и уште пет лица за продажбата...

Нимиц денеска во Атина, утре во Скопје

Специјалниот претставник на ОН во разговорите меѓу Македонија и Грција Метју Нимиц, денеска во Атина ќе има средби со шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас и со одговорниот за надворешна...

Законот за јазиците „прескокнат“, амандманите „изгубени“ во преводот

Претседателот на Собранието Талат Џафери на вчерашната 32. седница ја одложи расправата по Законот за употреба на јазиците во трето читање, која беше осма точка и посочи дека расправата по оваа...

Коѕијас: Грција ќе и достави на Македонија спогодба во четири точки

Предлози за името, иредентизмот, меѓународни и регионални односи на Македонија и мерки за позитивна агенда се четирите точки на нацрт спогодбата што Грција кон средината на февруари ќе и ја...

Барањето за државјанство на Викторија Лоба ја разбранува јавноста

Вака изгледаше дневниот ред на 51-та седница на Владата на РМ. На Прва точка беше барањето на поп пејачката со руско потекло,  Викторија Лоба, да добие македонско државјанство. Потоа следуваа...

Какви анестезии користи македонското здравство?

Ја изгуби мајката, но се избори за својот живот. Бебето чија мајка почина за време на породувањето во приватната болница САНТЕ, во моментот е стабилно. Лекарите од интензивна на детската...