Оперирани уште две деца со срцеви аномалии во „Аџибадем Систина”

Не може секој да прави операција на срце кај дете, бидејќи голема е разликата меѓу кардиохирург за возрасни и деца. Детската кардиохирургија е многу специфична гранка во медицината, вели проф....

Во телефонски разговоро објавен на You tube, Орце Камчев бара да нема „војна“ со фамилијата Заеви

Вчера од судница денеска бизнисменот Орце Камчев одекна во аудио разгoвори кои се поставени на јутуб. Во 7 кратки аудио снимки Камчев од непознат  соговорник бара средба со братот на...

Полициска акција во Грчец и Арачиново

Полициска акција во Грчец и Арачиново со запленет кокаин. Неофицијално според полициски извори уапсени се неколку лица за неколку кривични дела . Според жителите на овие две скопски села полицијата...

Мнозинството уставни судии против иницијативата за Законот за амнестија

Мнозинството уставни судии во расправата на денешната седница се изјаснија дека не ја поддржуваат иницијативата за оценување на уставноста на член 1 и член 2 од Законот за амнестија, врз...

Јанева и Милевски со полциска придружба донесени во Кривичен суд за „Рекет“

Со полициска придружба утрово во Кривичниот суд Скопје од домашен пртивор донесени се поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева и Зоран Милевски – Кичеец, кои  заедно со Бојан Јовановски –...

Пред уставните судии и амнестијата за 27 април

Додека партиите и правниците се препукуваат околу одлуката на шесте уставни судии, да оценуваат дали екс претседателот Иванов пред три години имал законска основа да ги повлече амнестиите, Уставниот суд...

Сопственикот на „Дурмо“ пуштен да се брани од слобода

Сопственикот на „Дурмо турс“, Дурмиш Белули, на судскиот процес за тешката сообраќајка  со еден од неговите автобуси во која настрадаа 16 луѓе ќе се брани од слобода. Тој е пуштен...

Почнува божикниот пост

За православните христијански верници кои се водат според јулијанскиот календар денеска почнува шестнеделниот божиен пост. Постот ќе трае 40 дена, односно до Божик, 7 јануари, денот на раѓањето на Исус...

Француските земјоделци тргнаа во блокада на Париз

Незадоволни од ниските цени на нивните производи, но и постојаните напади за начинот на нивната работа – користењето на пестицидите и на производството на месо, земјоделците одлучија да демонстрираат со...

Притвор за дадилката која тепаше двегодишно дете

Основниот кривичен суд по предлог на обвинителството и  определи мерка притвор во траење од 30 дена на дадилката која тепаше двегодишно дете во игротеката во скопски Аеродром. Осомничената денеска беше...