Ребаланс на буџет: Земјава ќе се задолжи 1,75 милијарди евра

Коронакризата ќе ја дозадолжи земјава. За годинава со ребалансот на Буџетот е планирано задолжување за речиси 1,75 милијарди евра. Над 1,25 милијарди се заеми од странство, дел е еврообврзницата од...

Европските земји ги олабавуваат мерките – СЗО предупредува од нов бран на зима

Голем број на владите во европските земји ги релизираат плановите во неколку фази за либетализација на рестриктивните мерки за заштите од пандемијата на коронавирусот, но СЗО упати ново предупредување дека...

Продолжен рокот на дозволите за престој на странци до 31 август

Им се продолжува периодот за престој до 31 август оваа година на странците во земјава на кои за време на вонредната состојба им истекол краткорочен престој или виза за краткорочен...

МЗТ : Антиќ не постои за нас,правдата ќе ја бараме на суд

По официјалната одлука на КФСМ за поништување на сезоната, стигна и реакција од МЗТ Скопје . Антиќ и соработниците повеќе не постојат за МЗТ Скопје Аеродором,стои во обемното соопштение на...

КФСМ: СЕЗОНАТА Е ЗАВРШЕНА БЕЗ ПРОГЛАСУВАЊЕ НА ШАМПИОН

Домашната куќа на кошарката објави дека  Управниот Одбор ја верификувал одлуката за  прекик  на   сезоната  2019/2020 без прогласување на шампион.Во соопштението на КФСМ е истакнато,,Со убедливо мнозинство УО донесе одлука...

Повторно раст на новозаболени од Ковид-19, Тетово ново жариште

Бројот на новозаболени од коронавирусот во државава повторно е во пораст. Вчера беа регистрирани 36 нови случаи, со што вкупниот број дијагностицирани од почетокот на епидемијата, досега, достигна 1.622, а...

Фатмир Битиќи: Годишните одмори да не го кочат процесот на работа

Фатмир Битиќи, советник на премиерот, вели  дека во ниту еден момент нема да се доведе во прашање давање услуги од администрацијата за граѓаните и за бизнисот без оглед на мерките...

Од идната недела враќање во нормала на функционирањето во држвава

Светото тројство на носење маски, држење дистанца и одржување хигиена од идната недела ќе почне постепено да ги олабавува мерките воведени поради коронавирусот. Што точно ќе биде вратено во функција...

Први мај во време на корона вирусот

Први мај во време на корона пандемија. Традиционалните целодневни излети и скари на отворено  ќе почекаат за некој нареден празник. Во скопските населби луѓето за време на полциискиот час правеа...

Некои Американци го послушаа советот на Трамп дека средствата за дезинфекција помагаат против коронавирусот

На рафтовите во американските супер маркети веќе нема средства за дезинфекција. Среде корона кризата, зголемена е побарувачката на дезифициенси за работни површини, простории, прибор за јадење. Но, центрите за контрола...